Elin Charlotta Karlsson.
Född utom äktenskapet 1885-06-21 i Österstrinne, Multrå (Y) 1 . Död 1934-07-06 i Para 6:5, Sånga (Y) 2 .
F Karl Johan Emanuel Karlsson.
Född 1861-04-14 i Västra Stömne, Stavnäs (S) 3 . Död 1918-05-16 i Österstrinne 1, Multrå (Y) 4 . Faktor 1891-1904 i Österstrinne, Multrå (Y) 5 .
FF Karl Månsson.
Född tvilling 1818-11-13 i Stavnäs (S) 6 . Död 1892-03-04 i Lögkärnet, Västra Stömne, Stavnäs (S) 7 . Torpare 1842-1854 i Marieberg, Billingsberg, Stavnäs (S) 8 .
Inhyse 1854-1860 i Södra Fjöle, Stavnäs (S) 9 .
Backstuguhjon 1860-1892 i Lögkärnet, Västra Stömne, Stavnäs (S) 10 .
FFF Måns Eriksson Skjutsbol.
Född 1779-09-15 i Stavnäs (S). Död 1854-09-03 i Skjutsbol, Stavnäs (S) 11 . Soldat under Närke-Värmlands reg:te 1801-1825 i Skjutsbol, Stavnäs (S) 12 .
Nybyggare och torpare 1826-1854 i Skjutsbol, Stavnäs (S) 13 .
FFFF Erik Persson Skjutsbol.
Född 1755. Död "på Roten" 1794-10-31 i Skjutsbol, Stavnäs (S) 14 . Soldat under Närke-Värmlands reg:te 1775-1794 i Skjutsbol, Stavnäs (S) 15 .
FFFM Dordi Andersdotter.
Född 1745. Död 1824-04-09 i Skjutsbol, Stavnäs (S) 16 .
FFM Brita Jonsdotter.
Född 1776-07-12 i Rombotten, Värmskog (S) 17 . Död 1855-07-01 i Skjutsbol, Stavnäs (S) 18 .
FFMF Jon Persson Skoftman.
Född 1744. Död "på Roten" 1784-07-19 i Rombotten, Värmskog (S) 19 . Soldat under Närke-Värmlands reg:te i Rombotten, Värmskog (S) 20 .
FFMM Brita Tholsdotter.
Född 1746-02-16 21 . Död enligt husförhörslängd 1814 i Skjutsbol, Stavnäs (S) 21 .
FM Anna Svensdotter.
Född 1814-06-28 i Lovtjärn, Långserud (S) 22 . Död 1889-01-12 i Lögkärnet, Västra Stömne, Stavnäs (S) 23 .
FMF Sven Svensson.
Född 1772-02-01 i Skogen, Gillberga, Gillberga (S) 24 . Död 1851-03-16 i Åtorp, Långserud (S) 25 . Torpare 1804-1815 i Åtorp, Långserud (S) 26 .
Torpare 1816-1836 i Lovtjärn, Långserud (S) 27 .
FMFF Sven Eriksson.
Född 1733. Död 1788-09-10 i Skogen, Gillberga, Gillberga (S) 28 . Torpare i Skogen, Gillberga (S) 29 .
FMFM Maria Mårtensdotter.
Född 1738.
FMM Maria Jansdotter.
Född enligt husförhörslängd 1773-02-09 i Stavnäs (S) 26 . Död 1852-09-19 i Åtorp, Långserud (S) 30 . Piga i Kisterud, Gillberga (S) 31 .
 
 
M Lisa Erika Bodén.
Född 1860-10-26 i Mångrav, Multrå (Y) 32 . Död 1954-04-06 i Österstrinne 1, Multrå (Y) 33 .
MF Erik Jansson Bodén.
Född 1823-01-15 i Bjursta, Multrå (Y) 34 . Död 1907-03-16 i Österstrinne, Multrå (Y) 35 . Landbonde 1854-1861 i Mångrav, Multrå (Y) 36 .
Torpare under Sollefteå bruk 1861-1907 i Brådom, Österstrinne, Multrå (Y) 37 .
MFF Johan Olofsson.
Född 1781-08-18 i Klovsta, Multrå (Y) 38 . Död 1849-12-18 i Bjursta, Multrå (Y) 39 . Torpare 1816-1834 i Bjursta, Multrå (Y) 40 .
Inhysehjon 1835-1849 i Bjursta, Multrå (Y) 41 .
MFFF Olof Eriksson.
Född 1754-07-23 i Tjäll 1, Multrå (Y) 42 . Död 1805-12-01 i Bjursta, Multrå (Y) 43 . Torpare 1781-1805 i Bjursta, Multrå (Y) 44 . 1
MFFM Elisabet Jansdotter.
Född 1756-06-26 i Bjursta, Multrå (Y) 45 . Död 1818-02-02 i Bjursta, Multrå (Y) 46 . Änka på torpet 1806-1818 i Bjursta, Multrå (Y) 47 .
MFM Märta Eriksdotter.
Född 1789-05-26 i Korvsta, Överlännäs (Y) 48 . Död 1879-01-24 i Bjursta, Multrå (Y) 49 .
MFMF Erik Larsson.
Född 1759-02-18. Död 1839-07-16 i Korvsta, Överlännäs (Y) 50 . Torpare 1785-1839 i Korvsta, Överlännäs (Y) 51 .
MFMM Magdalena Persdotter.
Född 1755 i Korvsta, Överlännäs (Y). Död 1825-09-20 i Korvsta, Överlännäs (Y) 52 .
MM Lisa Persdotter.
Född 1817-09-30 i Prästbordet, Multrå (Y) 53 . Död 1881-07-14 i Österstrinne, Multrå (Y) 54 .
MMF Per Jansson.
Född 1777-05-05 i Strinne, Multrå (Y) 55 . Död 1842-05-05 i Prästbordet, Multrå (Y) 56 . Landbonde i Prästbordet, Multrå (Y) 57 .
MMFF Johan Nilsson.
Född 1736-04-25 i Strinne, Multrå (Y) 58 . Död 1812-01-09 i Prästbordet, Multrå (Y) 59 . Klockare 1776-1808 i Prästbordet, Multrå (Y) 60 .
MMFM Helena Persdotter.
Född 1752-08-03 i Mångrav, Multrå (Y) 61 . Död 1809-04-24 i Prästbordet, Multrå (Y) 62 .
MMM Lisa Persdotter.
Född 1785-09-10 i Hakesta 3, Multrå (Y) 63 . Död 1825-01-22 i Prästbordet, Multrå (Y) 64 .
MMMF Per Hansson.
Född 1744-01-25 i Hakesta 3, Multrå (Y). Död 1820-04-07 i Hakesta 3, Multrå (Y) 65 . Bonde i Hakesta 3, Multrå (Y) 66 .
MMMM Margareta Hansdotter.
Född 1752-03-13 i Skedom, Multrå (Y) 67 . Död 1833-11-04 i Hakesta 3, Multrå (Y) 68 .

Relationer och barn

Gift 1914-07-26 i Multrå (Y) 69 .

Nils Eriksson. uparrow.png
Född utom äktenskapet 1887-09-28 i Vallån, Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 70 .
Död 1956-11-24 i Para 6:5, Sånga (Y) 33 .
Torpare och tummare i Para 6:5, Sånga (Y) 71 .

Hinderslöshetsbetyg till Multrå den 4 juli 1914.

Sigrid Ingeborg Eriksson. rightarrow.png
Född 1920-09-29 i Para, Sånga (Y) 72 .
Död 1984-06-12 i Västby, Högsjö (Y).
Källor
  1. Multrå C:4 (1871-1894) Bild 76
  2. Sånga F:2 (1895-1949) sid 69
  3. Stavnäs CI:10 (1861-1894) Bild 8
  4. Multrå F:1 (1895-1960) bild 63
  5. Multrå AI:11 (1884-1893) sid 315
  6. Stavnäs (S) CI:7 (1785-1833) sid 345
  7. Stavnäs (S) FI:2 (1861-1894) Bild 138
  8. Stavnäs (S) AI:18b (1851-1855) sid 121
  9. Stavnäs (S) AI:19 (1856-1860) sid 90
  10. Stavnäs (S) AI:20 (1861-1865) sid 376
  11. Stavnäs (S) FI:1 (1785-1861) sid 213
  12. Stavnäs (S) AI:11b (1816-1820) sid 291
  13. Stavnäs (S) AI:13b (1826-1830) sid 358
  14. Generalmönsterrullor - Närke och Värmlands regemente (S, T) 194 1797 sid 458
  15. Stavnäs (S) AI:6 (1792-1795) sid 129
  16. Stavnäs (S) FI:1 (1785-1861) sid 117
  17. Värmskog (S) C:4 (1759-1776) sid 97
  18. Stavnäs (S) FI:1 (1785-1861) sid 215
  19. Generalmönsterrullor - Närke och Värmlands regemente (S, T) 190 (1785) sid 366
  20. Värmskog (S) AI:1 (1775-1778) sid 55
  21. Stavnäs (S) AI:10 (1811-1815) sid 158
  22. Långserud (S) CI:4 (1807-1842) sid 55
  23. Stavnäs (S) FI:2 (1861-1894) Bild 127
  24. Gillberga (S) CI:3 (1755-1788) sid 207
  25. Långserud (S) FI:1 (1847-1859) sid 11
  26. Långserud (S) AI:8 (1811-1815) sid 197
  27. Långserud (S) AI:9 (1816-1820) sid 240
  28. Gillberga (S) CI:3 (1755-1788) sid 448
  29. Gillberga (S) AI:3 (1782-1791) sid 97
  30. Långserud (S) FI:1 (1847-1859) sid 13
  31. Gillberga (S) AI:5 (1791-1796) sid 208
  32. Multrå C:3 (1831-1870) sid 121
  33. SD7
  34. Multrå C:2 (1732-1830) sid 202
  35. Multrå F:1 (1895-1960) bild 36
  36. Multrå AI:8 (1853-1862) sid 91
  37. Multrå AII:1 (1905-1916) sid 332
  38. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 164
  39. Multrå (Y) C:3 (1831-1870) sid 165
  40. Multrå (Y) AI:5 (1825-1834) sid 71
  41. Multrå (Y) AI:6 (1835-1844) sid 78
  42. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 141
  43. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 226
  44. Mantalslängder Multrå
  45. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 143
  46. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 229
  47. Multrå (Y) AI:4 (1814-1824) sid 71
  48. Överlännäs (Y) C:1 (1756-1822) sid 63
  49. Multrå (Y) C:4 (1871-1894) Bild 166
  50. Överlännäs (Y) C:2 (1822-1876) sid 287
  51. Överlännäs (Y) AI:1a (1818-1827) sid 38
  52. Överlännäs (Y) C:2 (1822-1876) sid 281
  53. Multrå C:2 (1732-1830) sid 196
  54. Multrå C:4 (1871-1894) Bild 169
  55. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 160
  56. Multrå (Y) C:3 (1831-1870) sid 163
  57. Multrå (Y) AI:4 (1814-1824) sid 36
  58. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 127
  59. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 228
  60. Multrå (Y) AI:2 (1794-1804) sid 29
  61. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 140
  62. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 227
  63. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 167
  64. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 231
  65. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 230
  66. Multrå (Y) AI:2 (1794-1804) sid 23
  67. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 139
  68. Multrå (Y) C:3 (1831-1870) sid 162
  69. Multrå EI:1 (1895-1933) sid 41
  70. Sollefteå C:6 (1886-1899) Bild 19
  71. Sånga AII:3 (1935-1948) sid 133
  72. Sånga C:4 (1895-1923) sid 90
Fotnot
  1. Multrå (Y) AI:1 (1773-1793) Bild 31 / sid 52