Emelina Kristina Nordin.
Född 1874-06-15 i Dal, Högsjö (Y) 1 . Död 1954-06-22 i Nordansjö, Högsjö (Y).
F Jonas Nordin.
Född 1832-02-01 i Gräta 5, Nora (Y) 2 . Död 1912-12-30 i Dal, Högsjö (Y) 3 . Torpare i Dal, Högsjö (Y).
FF Johan Henrik Henriksson Gradin.
Född 1800-09-10 i Grubbe, Nora (Y) 4 . Död 1892-12-28 i Nordansjö, Högsjö (Y) 5 . Bonde 1836-1845 i Gräta 5, Nora (Y) 6 .
Bonde 1849-1877 i Nordansjö, Högsjö (Y) 7 .
FFF Henrik Henriksson.
Född 1773-07-18 i Gräta 5, Nora (Y). Död 1840-06-10 i Gräta 5, Nora (Y). Torpare och bonde 1799-1819 i Grubbe, Nora (Y) 8 . 1
Bonde 1820-1835 i Gräta 5, Nora (Y) 9 .
 
 
FFM Margareta Persdotter.
Född 1770-06-12 i Kallsta, Nora (Y) 10 . Död 1861-03-26 i Gräta 5, Nora (Y) 11 .
 
 
FM Sigrid Stina Jonsdotter.
Född 1802-09-28 i Gräta 5, Nora (Y) 12 . Död 1892-12-07 i Nordansjö, Högsjö (Y) 13 .
FMF Jonas Månsson Nordén.
Född 1771-10-23 i Hornön, Nora (Y) 14 . Död 1850-02-18 i Gräta 5, Nora (Y) 15 . Bonde, fjärdingsman och kyrkvärd 1807-1845 i Gräta 5, Nora (Y) 16 . 2
FMFF Måns Eriksson.
Född 1728-10-01 i Hornön, Nora (Y) 17 . Död 1820-02-10 i Hornön, Nora (Y) 18 . Gästgivare i Hornön, Nora (Y) 19 .
FMFM Kerstin Andersdotter.
Född 1726 i Gräta 5, Nora (Y) 20 . Död (testamentspeng) 1803-05-29 i Hornön, Nora (Y) 21 .
FMM Märta Olofsdotter.
Född 1770-11-09 i Allsta, Nora (Y) 22 . Död 1829-12-15 i Gräta 5, Nora (Y) 23 .
FMMF Olof Jonsson.
Född 1736-12-14 i Allsta, Nora (Y) 24 . Död 1820-10-30 i Allsta, Nora (Y) 18 . Bonde i Allsta, Nora (Y).
FMMM Sigrid Persdotter.
Född 1731-04-29 i Lövvik, Nora (Y) 25 . Död 1810-07-21 i Allsta, Nora (Y) 26 .
M Maria Emilia Nilsdotter.
Född 1840-03-20 i Brån, Vännäs (AC) 27 . Död 1906-07-14 i Dal, Högsjö (Y) 28 .
MF Nils Johan Eriksson.
Född 1804-12-15 i Brån, Umeå lfs (AC) 29 . Död 1870-04-23 i Brån, Vännäs (AC) 30 . i Brån, Vännäs 31 .
   
 
   
 
MM Brita Helena Andersdotter.
Född 1806-07-28 i Överboda, Umeå lfs (AC) 32 . Död 1850-03-16 i Brån, Vännäs (AC) 33 .
   
 
   
 

Relationer och barn

Gift 1898-10-16 i Högsjö (Y) 34 .

Nils Jonsson.
Född 1870-09-07 i Sjöland, Skorped (Y) 35 .
Död 1950-07-06 i Dal, Högsjö (Y).
Träarbetare och gårdsägare 1911-1950 i Dal, Högsjö (Y) 36 .

Inflyttad från Skorped (Y) den 30/9 1898 till Ramvik.

Arbetare vid järnvägen i Ramvik 1898-1907, sonen Nils Algot föds i Dal.

Står utlyttad till Härnösand (Y) den 23/11 1907 men inflyttad till Sörberg den 25/11 och flyttar tillbaka till Högsjö och Dal den 2/9 1911.

Nils Algot Jonsson. rightarrow.png
Född 1904-03-28 i Dal, Högsjö (Y) 37 .
Död 1966-06-17 i Västby, Högsjö (Y) 38 .
Snickare och saftfabrikör i Dal, Högsjö (Y).
Källor
  1. Högsjö C:4 (1845-1880) sid 238
  2. Nora C:2 (1814-1860) sid 73
  3. Högsjö F:2 (1895-1916) sid 121
  4. Nora C:1 (1728-1814) sid 228
  5. Högsjö F:1 (1881-1894) sid 43
  6. Nora AI:7 (1836-1845) sid 91
  7. Högsjö AI:11a (1887-1894) sid 160
  8. Nora C:1 (1728-1814) sid 238
  9. Nora AI:5 (1814-1824) sid 80
  10. Nora C:1 (1728-1814) sid 117
  11. Nora F:1 (1861-1894) sid 5
  12. Nora C:1 (1728-1814) sid 311
  13. Högsjö F:1 (1881-1894) Bild 43
  14. Nora C:1 (1728-1814) sid 123
  15. Nora C:2 (1814-1860) sid 239
  16. Nora AI:7 (1836-1845) sid 90
  17. Nora C:1 (1728-1814) sid 4
  18. Nora C:1 (1728-1814) sid 307
  19. Nora AI:3 (1782-1803) sid 93
  20. Nora LIa:1 (1661-1728) sid 207
  21. Nora LIa:2 (1728-1806) Bild 2110
  22. Nora C:1 (1728-1814) sid 119
  23. Nora C:2 (1814-1860) sid 226
  24. Nora C:1 (1728-1814) sid 26
  25. Nora C:1 (1728-1814) sid 10
  26. Nora C:1 (1728-1814) sid 299
  27. Vännäs C:1 (1829-1843) sid 119
  28. Högsjö F:2 (1895-1916) sid 81
  29. Umeå lfs C:5 (1797-1816) sid 123
  30. Vännäs F:1 (1862-1885) Bild 37
  31. Vännäs AI:4 (1837-1847) sid 48
  32. Umeå lfs C:5 (1797-1816) sid 158
  33. Vännäs EI:1 (1844-1861) sid 79
  34. Högsjö EI:2 (1895-1918) sid 11
  35. Skorped C:3 (1864-1894) sid 38
  36. Högsjö AIIa:3 (1905-1923) sid 94
  37. Högsjö C:7 (1902-1909) sid 36
  38. Tony Korpenklo
Fotnot
  1. Bonde 1818-1819.
  2. Fjärdingsman 1814-1820.