Nils Helge Söderberg.
Född 1922-06-05 i Brunne, Gudmundrå (Y) 1 . Död 2005-07-25 i Bollstabruk, Ytterlännäs (Y). Chaufför i Bollstabruk, Ytterlännäs (Y).
F Anders Jakob Söderberg.
Född 1877-09-22 i Övra, Junsele (Y) 2 . Död 1939-07-05 i Lästa, Ytterlännäs (Y) 3 . Dräng och skogsarbetare 1908-1915 i Hällan, Åsele (AC) 4 .
Fabriksarbetare 1918-1926 i Nya samhället 18, Brunne, Gudmundrå (Y) 5 .
FF Adam Söderberg.
Född 1843-01-16 i Övra, Junsele (Y) 6 . Död 1907-12-21 i Övra, Junsele (Y) 7 .
   
 
   
 
FM Kajsa Maria Persdotter.
Född 1856-12-22 i Övra, Junsele (Y) 8 . Död 1918-05-20 i Åsele (AC) 9 .
   
 
   
 
M Hilda Teresia Eriksson.
Född 1891-04-27 i Näs, Ytterlännäs (Y) 10 . Död 1949-06-28 i Vängel 2:23, Fjällsjö (Z) 11 . Arbeterska 1913-1915 i Åsele (AC) 12 .
MF Mats Johan Eriksson.
Född 1860-02-15 i Pörtom 13 . Död 1909-06-19 i Mo, Ytterlännäs (Y) 14 . Arbetare och gårdsägare i Mo, Ytterlännäs (Y) 13 .
   
 
   
 
MM Märta Stina Erengren.
Född utom äktenskapet 1856-07-21 i Angsta, Ytterlännäs (Y) 15 . Död 1930-07-31 i Mo, Ytterlännäs (Y) 16 .
MMF Lars Persson Ehrengren.
Född 1798 i Romfartuna (U). Död 1868-02-16 i Angsta, Ytterlännäs (Y). Dräng i Angsta, Ytterlännäs (Y) 17 .
 
 
MMM Lisa Stina Hultin.
Född 1820-07-12 i Oxsjön, Liden (Y) 18 . Piga i Angsta, Överlännäs (Y) 17 .
MMMF Lars Olofsson Hultin.
Född 1793-02-07 i Ljungå, Hällesjö (Z) 19 . Död 1840-06-27 i Älgberget, Ytterlännäs (Y) 20 . Nybyggare 1838-1840 i Älgberget, Ytterlännäs (Y) 21 .
MMMM Katarina Jonsdotter.
Född 1785-01-17 i Dacke, Liden (Y) 22 . Död 1863-12-13 i Bursjö, Ytterlännäs (Y) 23 .

Relationer och barn

Gift kl 4 e.m. 1943-11-28 i Gudmundrå (Y) 24 .

Mary Sofia Östlund. uparrow.png
Född 1924-03-15 i Fiskja 5:9, Gudmundrå (Y) 25 .
Död 2004-02-04 i Bollstabruk, Ytterlännäs (Y).

Nils Börje Söderberg. rightarrow.png
Född 1946-06-18 i Rimbertsv. 6, Brännkyrka (AB) 26 .
Svetsare i Väja, Ytterlännäs (Y).
Källor
  1. Gudmundrå C:9 (1913-1923) sid 408
  2. Junsele C:4 (1863-1885) sid 65
  3. SCB Ytterlännäs döda 1939 uppsl 213
  4. Åsele AIIa:2a (1911-1920) sid 38
  5. Gudmundrå AIIa:12 (1917-1931) sid 1197
  6. Junsele C:2 (1790-1855) sid 204
  7. Junsele F:1 (1905-1921) sid 16
  8. Junsele C:3 1855-1862 sid 6
  9. Åsele F:4 (1902-1920) sid 121
  10. Ytterlännäs C:7 (1890-1894) Bild 45
  11. Fjällsjö SCB döda 1949 sid 203
  12. Åsele AIIa:2a (1911-1920) sid 56
  13. Ytterlännäs AIIa:4 (1900-1909) sid 556
  14. Ytterlännäs FI:2 (1895-1913) sid 159
  15. Ytterlännäs C:3 (1805-1862) sid 142
  16. Ytterlännäs FI:3 (1914-1931) sid 184
  17. Ytterlännäs AI:7 (1852-1861) sid 2
  18. Liden C:2 (1800-1842) sid 176
  19. Hällesjö C:2 (1758-1825) sid 112
  20. Ytterlännäs C:3 1805-1862 sid 207
  21. Ytterlännäs AI:5 (1834-1843) sid 149
  22. Liden C:1 (1688-1799) sid 139
  23. Ytterlännäs C:4 (1863-1868) sid 2
  24. Gudmundrå EI:6 (1942-1954) sid 30
  25. SCB Gudmundrå födda 1924 sid 275
  26. SCB Brännkyrka födda 1946 uppsl 527