Nils Börje Söderberg.
Född 1946-06-18 i Rimbertsv. 6, Brännkyrka (AB) 1 . Svetsare i Väja, Ytterlännäs (Y).
F Nils Helge Söderberg.
Född 1922-06-05 i Brunne, Gudmundrå (Y) 2 . Död 2005-07-25 i Bollstabruk, Ytterlännäs (Y). Chaufför i Bollstabruk, Ytterlännäs (Y).
FF Anders Jakob Söderberg.
Född 1877-09-22 i Övra, Junsele (Y) 3 . Död 1939-07-05 i Lästa, Ytterlännäs (Y) 4 . Dräng och skogsarbetare 1908-1915 i Hällan, Åsele (AC) 5 .
Fabriksarbetare 1918-1926 i Nya samhället 18, Brunne, Gudmundrå (Y) 6 .
FFF Adam Söderberg.
Född 1843-01-16 i Övra, Junsele (Y) 7 . Död 1907-12-21 i Övra, Junsele (Y) 8 .
 
 
FFM Kajsa Maria Persdotter.
Född 1856-12-22 i Övra, Junsele (Y) 9 . Död 1918-05-20 i Åsele (AC) 10 .
 
 
FM Hilda Teresia Eriksson.
Född 1891-04-27 i Näs, Ytterlännäs (Y) 11 . Död 1949-06-28 i Vängel 2:23, Fjällsjö (Z) 12 . Arbeterska 1913-1915 i Åsele (AC) 13 .
FMF Mats Johan Eriksson.
Född 1860-02-15 i Pörtom 14 . Död 1909-06-19 i Mo, Ytterlännäs (Y) 15 . Arbetare och gårdsägare i Mo, Ytterlännäs (Y) 14 .
 
 
FMM Märta Stina Erengren.
Född utom äktenskapet 1856-07-21 i Angsta, Ytterlännäs (Y) 16 . Död 1930-07-31 i Mo, Ytterlännäs (Y) 17 .
FMMF Lars Persson Ehrengren.
Född 1798 i Romfartuna (U). Död 1868-02-16 i Angsta, Ytterlännäs (Y). Dräng i Angsta, Ytterlännäs (Y) 18 .
FMMM Lisa Stina Hultin.
Född 1820-07-12 i Oxsjön, Liden (Y) 19 . Piga i Angsta, Överlännäs (Y) 18 .
M Mary Sofia Östlund.
Född 1924-03-15 i Fiskja 5:9, Gudmundrå (Y) 20 . Död 2004-02-04 i Bollstabruk, Ytterlännäs (Y).
MF Jonas Edvin Östlund.
Född 1893-09-22 i Frånö, Gudmundrå (Y) 21 . Död 1967-12-27 i Fiskja 5:9, Gudmundrå (Y) 22 . Sågverksarbetare i Fiskja 5:9, Gudmundrå (Y).
MFF Jonas Östlund.
Född 1857-11-06 i Kullsta, Ullånger (Y) 23 . Död 1934-03-09 i Frånö, Gudmundrå (Y) 22 .
MFFF Nils Östlund.
Född 1822-01-21 i Ullånger (Y). Död 1904-03-04 i Kålsta, Ullånger (Y) 24 .
MFFM Anna Kajsa Öberg.
Född 1820-09-28. Död 1906-03-26 i Gudmundrå (Y) 25 .
MFM Karolina Hägglund.
Född 1870-04-21 i Häggvik, Nordingrå (Y). Död 1949-05-15 i Frånö 7:24, Gudmundrå (Y) 22 .
MFMF Nils Hägglund.
Född 1820-01-10 i Häggvik, Nordingrå (Y). Död 1874-08-31 i Häggvik, Nordingrå (Y).
MFMM Anna Vedin.
Född 1844-09-10 i Edsätter, Nordingrå (Y). Död i Nordamerika 26 .
MM Anna Sofia Johansson.
Född 1894-08-12 i Nora (Y) 27 . Död 1967-08-03 i Fiskja 5:9, Gudmundrå (Y) 28 .
MMF Erik Johansson Ohls.
Född 1857-03-15 i Ohls, Munsala. Död 1906-06-26 i Örnsköldsvik (Y) 29 . Arbetare 1895-1901 i Hornön, Nora (Y) 30 .
Arbetare 1901-1906 i Ohls, Munsala, Munsala (Vasa län).
 
 
MMM Anna Sofia Israelsdotter Rönnlund.
Född 1864-07-20 i Munsala, Munsala. Död 1945-06-11 i Ålderdomshemmet, Nordingrå (Y) 31 .
 
 

Relationer och barn

Gift 1979-11-24.

Lajla Margareta Berglund. uparrow.png
Född 1947-10-10 i Bölen, Nätra (Y) 32 .

Anna Liselott Berglund. rightarrow.png
Född 1967-07-29 i Väja, Ytterlännäs (Y).
Stödassistent i Kramfors, Gudmundrå (Y).
Erik Emil Söderberg.
Född 1985-01-06 i Väja, Ytterlännäs (Y).
Källor
  1. SCB Brännkyrka födda 1946 uppsl 527
  2. Gudmundrå C:9 (1913-1923) sid 408
  3. Junsele C:4 (1863-1885) sid 65
  4. SCB Ytterlännäs döda 1939 uppsl 213
  5. Åsele AIIa:2a (1911-1920) sid 38
  6. Gudmundrå AIIa:12 (1917-1931) sid 1197
  7. Junsele C:2 (1790-1855) sid 204
  8. Junsele F:1 (1905-1921) sid 16
  9. Junsele C:3 1855-1862 sid 6
  10. Åsele F:4 (1902-1920) sid 121
  11. Ytterlännäs C:7 (1890-1894) Bild 45
  12. Fjällsjö SCB döda 1949 sid 203
  13. Åsele AIIa:2a (1911-1920) sid 56
  14. Ytterlännäs AIIa:4 (1900-1909) sid 556
  15. Ytterlännäs FI:2 (1895-1913) sid 159
  16. Ytterlännäs C:3 (1805-1862) sid 142
  17. Ytterlännäs FI:3 (1914-1931) sid 184
  18. Ytterlännäs AI:7 (1852-1861) sid 2
  19. Liden C:2 (1800-1842) sid 176
  20. SCB Gudmundrå födda 1924 sid 275
  21. Gudmundrå C:6 (1889-1894) sid 54
  22. SD7
  23. Ullånger C:3 (1809-1859) sid 167
  24. Ullånger F:2 (1895-1919) sid 38
  25. Ullånger F:2 (1895-1919) sid 46
  26. Nordingrå B:2 (1895-1915) sid 35
  27. Nora C:3 (1861-1894) sid 258
  28. SD 7
  29. Munsala dödbok (1850-1911) http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=9047936
  30. Nora AIIa:1a (1900-1913) sid 279
  31. SCB Nordingrå döda 1945, bild 245
  32. SCB Nätra födda 1947 uppsl 13