Jon Jonsson Alin.
Född 1846-01-06 i Nyliden, Björna (Y) 1 . Död 1900-07-09 i Storbränna, Häggenås (Z) 2 . Torpare i Storbränna, Häggenås (Z) 3 .
F Jon Kristoffersson.
Född 1807-06-11 i Överrissjö, Åsele (AC). Död 1882-01-29 i Älgsjö, Åsele (AC) 4 . Torpare 1862-1882 i Älgsjö, Åsele (AC) 5 .
FF Kristoffer Jonsson.
Född 1774 i Älgsjö, Åsele (AC) 6 . Död 1856-11-26 i Överrissjö, Åsele (AC) 7 . Bonde i Överrissjö, Åsele (AC).
FFF Jon Kristoffersson.
Född 1746-08-01 i Myckelgensjö, Anundsjö (Y). Död 1827-09-28 i Överrissjö, Åsele (AC). Nybyggare i Myckelgensjö, Anundsjö (Y) 8 .
FFFF Kristoffer Kristoffersson.
Född 1716-05-10 i Myckelgensjö, Anundsjö (Y). Död 1782-08-19 i Myckelgensjö, Anundsjö (Y). Bonde i Myckelgensjö, Anundsjö (Y) 9 .
FFFM Märta Kristoffersdotter.
Född 1713-02-20 i Önskan, Anundsjö (Y). Död 1805-08-28 i Myckelgensjö, Anundsjö (Y).
FFM Sigrid Persdotter.
Född 1744-02-26 i Hädanberg, Anundsjö (Y). Död 1815-01-31 i Överrissjö, Åsele (AC).
FFMF Per Hansson.
Född 1705-07-24 i Hädanberg, Anundsjö (Y). Död 1762-03-27 i Hädanberg, Anundsjö (Y). Bonde 1741-1761 i Hädanberg, Anundsjö (Y).
FFMM Segrid Salomonsdotter.
Född 1706-03-23 i Kubbe, Anundsjö (Y). Död 1740-01-31 i Kubbe, Anundsjö (Y).
FM Katarina Persdotter.
Född 1777 i Lavsjö, Åsele (AC) 10 . Död 1867-03-25 i Överrissjö, Åsele (AC) 11 .
FMF Per Jonsson.
Född 1752-08-25 i Lavsjö, Åsele (AC). Död 1823-08-14 i Lavsjö, Dorotea (AC) 12 . Bonde i Lavsjö, Dorotea (AC) 13 .
FMFF Jon Persson.
Född 1724-05.. i Svanabyn, Åsele (AC). Död 1780 i Lavsjö, Åsele (AC). Bonde i Svanabyn, Åsele (AC).
FMFM Karin Eriksdotter.
Döpt 1723-02-02 i Rudsjö, Fjällsjö (Z) 14 . Död 1807-05-19 i Lavsjö, Åsele (AC).
FMM Brita Mårtensdotter.
Född 1750-09-05 i Kubbe, Anundsjö (Y). Död 1836-09-18 i Lavsjö, Åsele (AC) 15 .
 
 
M Maria Elisabet Johansdotter.
Född 1803-04-25 i Stennäs, Fredrika (AC) 16 . Död 1855-05-28 i Lillögda, Åsele (AC) 7 .
MF Johan Johansson.
Född 1764. Död 1827 i Stennäs, Fredrika (AC). Bonde i Stennäs, Fredrika (AC) 17 .
MFF Johan Jonsson.
 
 
MFM Brita Persdotter.
Född 1732 i Anundsjö (Y) 18 . Död 1803-04-07 i Stennäs, Fredrika (AC) 18 .
 
 
MM Maja Lisa Persdotter.
Född 1765.
   
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Står felaktigt antecknad som född i Åsele. Lösdrivare och försvarslös 1869-1878 i Grenås, Hammerdal.

Arbetare 1878-1883 i Görvik, Hammerdal. Tar sig efternamnet Alin efter sonen Jonas omkring 1899.


Relationer och barn

Gift 1877-04-08 i Hammerdal (Z) 19 .

Ingeborg Andersdotter. uparrow.png
Född 1858-12-16 i Fyrås, Hammerdal (Z) 20 .
Död 1933-02-18 i Storbränna, Häggenås (Z) 21 .
Hushållerska i Storbränna, Häggenås (Z) 22 .

Hushållerska hos arrendator Daniel Evald Persson.

Jonas Alin.
Född 1877-12-22 i Grenås, Hammerdal (Z).
Dragon i Storbränna, Häggenås (Z) 23 .
Dömd till straffarbete från 19/10 1896 - 19/1 1897, enligt Fängelsedirektören H. Ljungdahl. Frigiven den 19/1 1897 men förlustig medborgerligt förtroende tills ett år förflutit från den dagen. Enligt Rödöns tingslags Häradsrätts utslag den 16 oktober 1896 dömd för första resan stöld till 4 månaders straffarbete, samt från den 19 januari 1897 har J(onas) begärt att få antecknat tillnamnet Alin.
Anders Jonsson.
Född 1880-01-22 i Görvik, Hammerdal (Z).
Lisa Kristina Alin. rightarrow.png
Född 1882-03-21 i Görvik, Hammerdal (Z) 24 .
Död 1960-02-13 i Sikås 6:17, Hammerdal (Z) 25 .
Sömmerska och arbeterska från 1919 i Kallsta, Lit (Z) 26 .
Ingen bouppteckning finns förrättad.
Olaus Alin.
Född 1893-06-01 i Storbränna, Häggenås (Z) 23 .
Arbetare i Storbränna, Häggenås (Z) 27 .
Källor
  1. Björna C:1 (1801-1850) sid 265
  2. Häggenås F:3 (1895-1916) sid 23
  3. Häggenås AI:9 (1882-1891) sid 72
  4. Åsele F:1 (1862-1883) Bild 56
  5. Åsele AI:11a (1880-1891) sid 84
  6. Åsele AI:1 (1772-1780) sid 30
  7. Åsele EI:1 (1800-1861) sid 147
  8. Anundsjö C:3 (1754-1795) sid 339
  9. Anundsjö AI:3 (1761-1781) sid 169
  10. Åsele AI:2 (1781-1802) sid 97
  11. Åsele F:1 (1862-1883) Bild 19
  12. Dorotea EI:1 (1798-1865) sid 12
  13. Dorotea AI:1 (1798-1826) sid 8
  14. Fjällsjö (Z) C:1 1684-1751 sid 23
  15. Dorotea EI:1 (1798-1865) sid 18
  16. Fredrika C:1 (1800-1844) sid 21
  17. Fredrika (AC) AI:1 1800-1820 sid 28
  18. Fredrika (AC) F:1 1800-1861 sid 7
  19. Hammerdal C:4 (1871-1890) sid 168
  20. Hammerdal C:3 (1835-1870) sid 142
  21. Häggenås AIIa:4c (1922-1935) sid 524
  22. Häggenås AIIa:2 (1899-1909) sid 287
  23. Häggenås AIIa:1 (1892-1899) sid 91
  24. Hammerdal C:4 (1871-1890) sid 84
  25. SD7
  26. Lit AIIa:2a (1911-1925) sid 147
  27. Häggenås AIIa:3b (1910-1922) sid 300