Anna Lovisa Karlsson.
Född 1922-06-01 i Kallsta, Lit (Z) 1 . Död 1971-10-29 i Stockvik, Njurunda (Y). Sjukvårdsbiträde i Stockvik, Njurunda (Y).
F Per Oskar Karlsson.
Född 1860-12-01 i Långmåsen, Alsnäs ägor, Hammar (T) 2 . Död 1936-12-24 i Ålderdomshemmet, Söre 3:2, Lit (Z) 3 . Arbetare i Lit (Z) 4 .
FF Anders Karlsson.
Född 1833-07-08 i Skomakaretorp, Undenäs (R) 5 . Död 1915-06-11 i Långkärret, Alsnäs ägor, Hammar (T) 6 . Arbetare och rosthyttsförman i Långkärret, Alsnäs ägor, Hammar (T) 7 .
FFF Karl Jonsson.
Född 1786-02-15 i Kungsbacken, Undenäs (R). Bonde 1817-1833 i Skomakaretorp, Undenäs (R) 8 .
FFFF Jon Jonsson.
Född 1760-06-25 i Skallebo, Undenäs (R). Död 1826-05-20 i Kungsbacken, Undenäs (R) 9 . Bonde i Kungsbacken, Undenäs (R) 10 .
FFFM Sara Olofsdotter.
Född 1761 i Kungsbacken, Undenäs (R). Död 1840-02-27 i Kungsbacken, Undenäs (R) 11 .
FFM Sara Larsdotter.
Född 1789-05-23 i Davidstorp, Undenäs (R).
FFMF Lars Larsson.
Född 1749 i Fagerlid, Undenäs (R). Död 1805-03-10 i Davidstorp, Undenäs (R) 12 . Bonde i Davidstorp, Undenäs (R) 13 .
FFMM Annika Persdotter.
Född 1753 i Davidstorp, Undenäs (R). Död 1833-12-26 i Davidstorp, Undenäs (R) 14 .
FM Josefina Albertina Andersdotter.
Född 1830-05-29 i Håkängen soldattorp No 73, Snavlunda (T) 15 . Död 1906-07-19 i Långkärret, Alsnäs ägor, Hammar (T) 16 .
FMF Anders Andersson Torpman.
Född 1794-05-28 i Påvelstugan, Lännäs (T) 17 . Död 1844-12-19 i Björstorps ägor, Snavlunda (T) 18 . Soldat 1820-1841 i Håkängen soldattorp No 73, Snavlunda (T) 19 .
Backstuguhjon från 1843 i Björstorps ägor, Snavlunda (T) 20 .
FMFF Anders Andersson.
Född 1758-06-01 i Lännäs (T). Död 1842-01-28 i Östermo, Gunnarstorp, Lännäs (T). Inhysehjon 1820-1825 i Östermo, Gunnarstorp, Lännäs (T) 21 .
Torpare 1826-1840 i Östermo, Gunnarstorp, Lännäs (T) 22 .
FMFM Anna Jonsdotter.
Född 1761-11-29 i Käfsterud, Svennevad (T) 23 . Död 1815-12-30 i Vresta Västergård, Västra Vingåker (D) 24 .
FMM Brita Stina Eriksdotter.
Född utom äktenskapet 1796-02-16 i Gröngårdens ägor, Asker (T) 25 . Död 1877-04-02 i på socken, Snavlunda (T) 26 .
 
FMMM Brita Nilsdotter.
Född 1764-05-16 i Plogstorp, Asker (T) 27 .
M Lisa Kristina Alin.
Född 1882-03-21 i Görvik, Hammerdal (Z) 28 . Död 1960-02-13 i Sikås 6:17, Hammerdal (Z) 29 . Sömmerska och arbeterska från 1919 i Kallsta, Lit (Z) 30 .
MF Jon Jonsson Alin.
Född 1846-01-06 i Nyliden, Björna (Y) 31 . Död 1900-07-09 i Storbränna, Häggenås (Z) 32 . Torpare i Storbränna, Häggenås (Z) 33 .
MFF Jon Kristoffersson.
Född 1807-06-11 i Överrissjö, Åsele (AC). Död 1882-01-29 i Älgsjö, Åsele (AC) 34 . Torpare 1862-1882 i Älgsjö, Åsele (AC) 35 .
MFFF Kristoffer Jonsson.
Född 1774 i Älgsjö, Åsele (AC) 36 . Död 1856-11-26 i Överrissjö, Åsele (AC) 37 . Bonde i Överrissjö, Åsele (AC).
MFFM Katarina Persdotter.
Född 1777 i Lavsjö, Åsele (AC) 38 . Död 1867-03-25 i Överrissjö, Åsele (AC) 39 .
MFM Maria Elisabet Johansdotter.
Född 1803-04-25 i Stennäs, Fredrika (AC) 40 . Död 1855-05-28 i Lillögda, Åsele (AC) 37 .
MFMF Johan Johansson.
Född 1764. Död 1827 i Stennäs, Fredrika (AC). Bonde i Stennäs, Fredrika (AC) 41 .
MFMM Maja Lisa Persdotter.
Född 1765.
MM Ingeborg Andersdotter.
Född 1858-12-16 i Fyrås, Hammerdal (Z) 42 . Död 1933-02-18 i Storbränna, Häggenås (Z) 43 . Hushållerska i Storbränna, Häggenås (Z) 44 .
MMF Anders Andersson Buss.
Född 1824-08-28 i Norderås, Häggenås (Z) 45 . Död 1899-02-11 i Ede, Hammerdal (Z) 46 . Arbetare 1859-1873 i Ede, Hammerdal (Z) 47 .
Torpare 1874-1899 i Ede, Hammerdal (Z) 48 .
MMFF Anders Gustavsson.
Född 1791-09-16 i Norderås, Häggenås (Z) 49 . Död 1879-12-20 i Storgård, Häggenås (Z) 50 . Torpare 1820-1835 i Österåsen, Häggenås (Z).
Bonde 1836-1860 i Storgård, Häggenås (Z) 51 .
MMFM Magdalena Persdotter.
Född 1793-10-04 i Hökbäck, Lit (Z) 52 . Död 1875-11-01 i Storgård, Häggenås (Z) 53 .
MMM Ingrid Kristina Olofsdotter.
Född 1831-09-05 i Torsåker (Y) 54 . Död 1907-07-19 i Ede, Hammerdal (Z) 55 .
MMMF Olof Pris.
Född 1786-12-24 i Selsån, Stugun (Z)? 56 . Död 1873-02-27 i Fyrås, Hammerdal (Z) 57 . Torpare 1827-1829 i Ede, Hammerdal (Z).
Brukssmed 1829-1831 i Sandö glasbruk, Nora (Y).
Backstugusittare 1850-1873 i Fyrås, Hammerdal (Z) 58 .
MMMM Ingeborg Hemmingsdotter.
Född 1799-06-12 i Ede, Hammerdal (Z) 59 . Död 1867-04-24 i Fyrås, Hammerdal (Z) 60 .

Relationer och barn

Gift 1943-01-30 i Långsele (Y) 61 .

Georg Vilhelm Eliasson. uparrow.png
Född 1900-08-25 i Möre, Naverstad (O) 62 .
Död 1972-12-28 i Stockvik, Njurunda (Y).
Inspektör i Stockvik, Njurunda (Y).

Kerstin Margareta Eliasson.
Född 1943-05-23 i Sollefteå (Y) 63 .
Ingrid Birgitta Eliasson. rightarrow.png
Född 1945-08-30 i Sundsvalls lasarett (Y) 64 .
Sjukvårdsbiträde i Ramvik, Högsjö (Y).
Karin Linnéa Eliasson.
Född 1945-08-30 i Sundsvalls lasarett (Y) 65 .
Jan Håkan Eliasson.
Född 1950-07-17 i Stockvik, Njurunda (Y).
Källor
  1. Lit C:9 (1920-1939) sid 26
  2. Hammar C:7 (1820-1860) Bild 190
  3. SCB Lit döda 1936 bild 530
  4. Lit AIIa:3c (1926-1948) sid 879
  5. Undenäs C:6 (1826-1845) sid 67
  6. Hammar F:6 (1911-1929) sid 41
  7. Hammar AI:18b (1891-1895) sid 607
  8. Undenäs AI:6 (1824-1835) sid 79
  9. Undenäs C:6 (1826-1845) sid 183
  10. Undenäs AI:2 (1799-1818) sid 8
  11. Undenäs C:6 (1826-1845) sid 253
  12. Undenäs C:5 (1798-1825) sid 9
  13. Undenäs AI:2 (1799-1818) sid 40
  14. Undenäs C:6 (1826-1845) sid 217
  15. Snavlunda C:4 (1824-1861) Bild 32
  16. Hammar F:5 (1895-1910) sid 101
  17. Lännäs AI:4 (1791-1795) sid 80
  18. Snavlunda F:3 (1778-1860) Bild 67
  19. Snavlunda AI:9 (1831-1835) sid 122
  20. Snavlunda AI:11 (1841-1845) sid 224
  21. Lännäs AI:9 (1816-1820) sid 44
  22. Lännäs AI:11 (1826-1830) sid 62
  23. Svennevad C:5 (1752-1787) sid 72
  24. Västra Vingåker C:6 (1796-1809) Bild 1490
  25. Asker C:3 (1783-1811) sid 143
  26. Snavlunda F:5 (1862-1888) Bild 54
  27. Asker C:2 (1727-1782) / sid 195
  28. Hammerdal C:4 (1871-1890) sid 84
  29. SD7
  30. Lit AIIa:2a (1911-1925) sid 147
  31. Björna C:1 (1801-1850) sid 265
  32. Häggenås F:3 (1895-1916) sid 23
  33. Häggenås AI:9 (1882-1891) sid 72
  34. Åsele F:1 (1862-1883) Bild 56
  35. Åsele AI:11a (1880-1891) sid 84
  36. Åsele AI:1 (1772-1780) sid 30
  37. Åsele EI:1 (1800-1861) sid 147
  38. Åsele AI:2 (1781-1802) sid 97
  39. Åsele F:1 (1862-1883) Bild 19
  40. Fredrika C:1 (1800-1844) sid 21
  41. Fredrika (AC) AI:1 1800-1820 sid 28
  42. Hammerdal C:3 (1835-1870) sid 142
  43. Häggenås AIIa:4c (1922-1935) sid 524
  44. Häggenås AIIa:2 (1899-1909) sid 287
  45. Häggenås C:3 (1798-1833) sid 191
  46. Hammerdal F:1 (1895-1908) sid 29
  47. Hammerdal AI:9a (1861-1870) sid 139
  48. Hammerdal AI:10a (1871-1882) sid 149
  49. Häggenås C:2 (1741-1799) sid 235
  50. Häggenås F:2 (1877-1894) sid 15
  51. Häggenås AI:4 (1834-1843) sid 20
  52. Lit C:2 (1739-1803) sid 211
  53. Häggenås F:1 (1862-1878) sid 47
  54. Hammerdal HII:1 (1783-1855) bild 161
  55. Hammerdal F:1 (1895-1908) sid 91
  56. Stugun C:1 (1689-1797) sid 67
  57. Hammerdal C:4 (1871-1890) sid 215
  58. Hammerdal AI:8a (1850-1861) sid 63
  59. Hammerdal C:2 (1780-1834) sid 75
  60. Hammerdal EI:2 (1835-1870) sid 44
  61. Långsele EI:2 (1925-1947) sid 72
  62. Naverstad C:11 (1895-1920) sid 56
  63. SCB födda Sollefteå lasarett 1943
  64. SCB födda Sundsvalls lasarett 1945 sid 324
  65. SCB födda 1945 Sundsvalls lasarett sid 324