Georg Vilhelm Eliasson.
Född 1900-08-25 i Möre, Naverstad (O) 1 . Död 1972-12-28 i Stockvik, Njurunda (Y). Inspektör i Stockvik, Njurunda (Y).
F Adolf Vilhelm Eliasson.
Född 1866-09-30 i Fossane, Naverstad (O) 2 . Död 1965-02-13 i Fagerhult 1:17, Naverstad (O) 3 . Jordägare i Ängsfjället, Möre, Naverstad (O) 4 .
Skomakare från 1919 i Sandbacken, Fagerhult, Naverstad (O) 5 .
FF Elias Andreasson.
Född 1833-05-09 i Fossane, Naverstad (O) 6 . Död 1919-01-24 i Töftedal (P) 7 . Bonde i Fossane, Naverstad (O) 8 .
FFF Andreas Olsson.
Född 1799-10-03. Död 1841-02-22 i Fossane, Naverstad (O) 9 . Torpare i Fossane, Naverstad (O) 10 .
FFFF Olof Gunnarsson Skytt.
Född 1766-10-03 i Göteborgs och Bohus län 11 . Död 1818-12-07 i Snickartorpet, Norra Tingvall, Naverstad (O) 12 . Soldat 1787-1797 i Snickartorpet, Norra Tingvall, Naverstad (O) 13 .
Torpare 1798-1814 i Snickartorpet, Norra Tingvall, Naverstad (O) 14 .
FFFM Helena Jonsdotter.
Född 1767-09-08. Död 1829-06-13 i Norr Naverstad, Naverstad (O) 15 .
FFM Brita Andersdotter.
Född 1807-01-08 i Fossane, Naverstad (O) 16 . Död 1882-09-12 i Fossane, Naverstad (O) 17 .
FFMF Anders Andersson.
Född 1778-06-25. Död 1812-08-19 i Fossane, Naverstad (O) 18 . Bonde i Fossane, Naverstad (O) 19 .
FFMM Ingrid Hansdotter.
Född 1772-05-03. Död 1808-10-02 i Fossane, Naverstad (O) 20 .
FM Anna Lisa Petersdotter.
Född 1835-09-27 i Grubberödsskog, Naverstad (O) 21 . Död 1923-04-09 i Töftedal (P) 22 .
FMF Petter Olsson.
Född 1812-07-23 i Sandbäck, Naverstad (O) 23 . Död 1895-12-07 i Grubberödsskog, Naverstad (O) 24 . Bonde i Grubberödsskog, Naverstad (O) 25 .
FMFF Olof Persson.
Född 1791-09-21. Död 1874-10-19 i Övre Buane, Naverstad (O) 26 . Bonde i Övre Buane, Naverstad (O) 27 .
FMFM Karin Hansdotter.
Född 1790-08-05. Död 1868-12-16 i Övre Buane, Naverstad (O) 28 .
FMM Kristina Larsdotter.
Född 1813-03-24 i Övre Buane, Naverstad (O) 29 . Död 1895-04-27 i Grubberödsskog, Naverstad (O) 30 .
FMMF Lars Persson.
Född 1786-01-08. Död 1821-02-13 i Övre Buane, Naverstad (O) 31 . Bonde i Övre Buane, Naverstad (O) 32 .
FMMM Maria Karlsdotter.
Född 1781-05-03. Död 1867-03-02 i Ormelund, Övre Buane, Naverstad (O) 33 .
M Charlotta Kristiansdotter.
Född 1866-11-23 i Hökelund, Naverstad (O) 34 . Död 1918-02-15 i Töftedal (P) 35 .
MF Kristian August Olsson.
Född 1828 i Id (Norge) 36 . Död 1908-11-02 i Sandbacken, Fagerhult, Naverstad (O) 37 . Backstugusittare i Sjökasen, Hökalund, Naverstad (O) 38 .
Husägare från 1889 i Sandbacken, Fagerhult, Naverstad (O) 39 .
MFF Olof Olsson.
Född 1795-10-14 i Hagestad, Näsinge (O) 40 . Död 1870-02-12 i Kasehagen, Tegen, Naverstad (O) 41 . Svarvare 1822-1825 i Nedre gården, Säm, Tanum (O) 42 .
Bonde 1828-1843 i Ladstödet, Östad, Naverstad (O) 43 .
Bonde 1843-1863 i Bratängshagen, Hästhagen, Naverstad (O) 44 .
MFFF Olof Olsson.
Torpare i Östby, Näsinge (O) 45 .
MFFM Sofia Magnusdotter.
Piga i Näsinge prästgård, Näsinge (O) 45 .
MFM Petronella Berg.
Född 1795-11-26 i No 39, Andra roten, Strömstad (O) 46 . Död 1854-10-03 i Ladstödet, Östad, Naverstad (O) 47 .
MFMF Nils Larsson Berg.
Född kl. 4 på eftermiddagen 1767-01-11 i Skär Norrgården, Skee (O) 48 . Död 1808-12-29 i No 39, Andra roten, Strömstad (O) 49 . Bränneridräng 1793-1794 i Kasan, Regala bränneriet, Strömstad (O) 50 .
Bränneridräng och båtkarl 1795-1796 i No 37, Andra roten, Strömstad (O) 51 .
Arbetsborgare 1797-1806 i No 39, Andra roten, Strömstad (O).
Mjölnardräng 1807 i No 39, Andra roten, Strömstad (O) 52 .
MFMM Greta Asmundsdotter.
Född 1777-08-18 i Strömstad (O) 53 . Död 1851 i Fredrikshald (Norge) 54 .
MM Ulrika Maria Udd.
Född 1829-06-15 i Södra Tyft, Naverstad (O) 55 . Död 1914-08-13 i Sandbacken, Fagerhult, Naverstad (O) 56 .
MMF Anders Georg Udd.
Född 1781-11-01 i Esperöd, Naverstad (O) 57 . Död 1863-03-04 i Hökelund, Naverstad (O) 58 . Fanjunkare 1808-1812 i Östra Bullareby, Naverstad (O) 59 .
MMFF Leonard Udd.
Född 1745-12-20 60 . Sergeant i Esperöd, Naverstad (O) 60 .
MMFM Rachel Ekström.
Född 1747-01-21.
MMM Maria Kristina Gädda.
Född 1797-11-24 i Prästgården, Naverstad (O) 61 . Död 1861-09-01 i Hökelund, Naverstad (O) 62 .
MMMF Hans Georg Gädda.
Född 1731-10-21 i Prästgården, Naverstad (O) 63 . Död 1815-01-22 i Prästgården, Naverstad (O). Kyrkoherde från 1787-05-06 i Naverstad (O) 63 .
MMMM Ulrica Qvist.
Född 1766-05-07 i Ottingsberg, Färgelanda (P) 64 . Död 1842-04-09 i Hökelund, Naverstad (O) 65 .

Relationer och barn

Gift 1943-01-30 i Långsele (Y) 66 .

Anna Lovisa Karlsson. uparrow.png
Född 1922-06-01 i Kallsta, Lit (Z) 67 .
Död 1971-10-29 i Stockvik, Njurunda (Y).
Sjukvårdsbiträde i Stockvik, Njurunda (Y).

Kerstin Margareta Eliasson.
Född 1943-05-23 i Sollefteå (Y) 68 .
Ingrid Birgitta Eliasson. rightarrow.png
Född 1945-08-30 i Sundsvalls lasarett (Y) 69 .
Sjukvårdsbiträde i Ramvik, Högsjö (Y).
Karin Linnéa Eliasson.
Född 1945-08-30 i Sundsvalls lasarett (Y) 70 .
Jan Håkan Eliasson.
Född 1950-07-17 i Stockvik, Njurunda (Y).
Källor
  1. Naverstad C:11 (1895-1920) sid 56
  2. Naverstad C:8 (1853-1870) sid 507
  3. SD7
  4. Naverstad AIIa:2 (1900-1921) sid 383
  5. Naverstad (O) AIIa:1 (1900-1921) sid 163
  6. Naverstad C:5 (1826-1852) sid 61
  7. Töftedal F:3 (1894-1939) sid 58
  8. Naverstad AI:17 (1892-1899) sid 113
  9. Naverstad C:5 (1826-1852) sid 419
  10. Naverstad AI:6 (1831-1838) sid 29
  11. Gmr - Bohusläns regemente (O) 632 (1797-1799) Bild 2250
  12. Naverstad (O) C:4 (1778-1826) sid 257
  13. Naverstad (O) C:4 (1778-1826) sid 191
  14. Naverstad (O) AI:4 (1815-1820) sid 51
  15. Naverstad (O) C:5 (1826-1852) sid 367
  16. Naverstad (O) C:4 (1778-1826) sid 169
  17. Naverstad (O) C:9 (1871-1888) Bild 242
  18. Naverstad (O) C:4 (1778-1826) sid 195
  19. Naverstad (O) AI:3 (1792-1815) sid 15
  20. Naverstad (O) C:4 (1778-1826) sid 179
  21. Naverstad AI:9 (1849-1856) sid 80
  22. Töftedal F:3 (1894-1939) sid 67
  23. Naverstad C:4 (1778-1826) sid 193
  24. Naverstad E:3 (1895-1935) sid 7
  25. Naverstad AI:10 (1857-1862) sid 89
  26. Töftedal (P) F:2 (1861-1894) Bild 27
  27. Naverstad (O) AI:5 (1824-1830) sid 77
  28. Naverstad (O) C:8 (1853-1870) sid 603
  29. Naverstad C:4 (1778-1826) sid 197
  30. Naverstad E:3 (1895-1935) sid 4
  31. Naverstad (O) C:4 (1778-1826) sid 311
  32. Naverstad (O) AI:3 (1792-1815) sid 13
  33. Naverstad (O) C:8 (1853-1870) sid 557
  34. Naverstad C:8 (1853-1870) sid 511
  35. Töftedal (P) F:3 (1895-1939) sid 54
  36. Naverstad AI:11 (1862-1870) sid 91
  37. Naverstad E:3 (1895-1935) sid 88
  38. Naverstad (O) AI:11 (1862-1870) sid 91
  39. Naverstad AI:15 (1881-1891) sid 93
  40. Näsinge (O) C:2 (1753-1816) sid 157
  41. Naverstad (O) C:8 (1853-1870) sid 665
  42. Tanum (O) AI:14 (1821-1825) sid 201
  43. Naverstad (O) AI:6 (1831-1838) sid 162
  44. Naverstad (O) AI:8 (1842-1848) sid 109
  45. Näsinge (O) C:2 (1753-1816) sid 129
  46. Strömstad (O) C:3 (1787-1859) sid 97
  47. Naverstad (O) C:8 (1853-1870) sid 43
  48. Skee (O) C:4 (1759-1775) sid 337
  49. Strömstad (O) C:3 (1787-1859) sid 717
  50. Kronokassören i Strömstad (O) DIa:1 (1687-1800) Bild 288
  51. Kronokassören i Strömstad (O) DIa:1 (1687-1800) Bild 298
  52. Kronokassören i Strömstad (O) DIa:2 (1801-1830) Bild 930
  53. Strömstad (O) C:2 (1743-1786) sid 193
  54. https://forum.rotter.se/index.php?topic=173194.0
  55. Naverstad C:5 (1826-1852) sid 29
  56. Naverstad E:3 1895-1935 sid 117
  57. Naverstad (O) C:4 (1778-1826) sid 35
  58. Naverstad (O) C:8 (1853-1870) sid 405
  59. Naverstad (O) AI:6 (1831-1838) sid 144
  60. Naverstad (O) AI:2 (1779-1792) sid 31
  61. Naverstad (O) C:4 (1778-1826) sid 135
  62. Naverstad (O) C:8 (1853-1870) sid 341
  63. Naverstad (O) C:2 (1722-1753) sid 69
  64. Färgelanda (P) C:3 (1732-1776) sid 199
  65. Naverstad (O) C:5 (1826-1852) sid 421
  66. Långsele EI:2 (1925-1947) sid 72
  67. Lit C:9 (1920-1939) sid 26
  68. SCB födda Sollefteå lasarett 1943
  69. SCB födda Sundsvalls lasarett 1945 sid 324
  70. SCB födda 1945 Sundsvalls lasarett sid 324