Sigrid Ingeborg Eriksson.
Född 1920-09-29 i Para, Sånga (Y) 1 . Död 1984-06-12 i Västby, Högsjö (Y).
F Nils Eriksson.
Född utom äktenskapet 1887-09-28 i Vallån, Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 . Död 1956-11-24 i Para 6:5, Sånga (Y) 3 . Torpare och tummare i Para 6:5, Sånga (Y) 4 .
     
 
   
 
FM Olivia Kristina Andersdotter.
Född 1855-02-10 i Vallån, Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 5 . Död 1953-07-24 i Stadsäga 450, Sollefteå (Y) 3 . Sömmerska från 1911 i Vallån, Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 6 .
FMF Hag Anders Jonsson.
Född 1821-11-15 i Hag, Plintsberg 24, Leksand (W) 7 . Död 1894-10-29 i Vallån, Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 8 . Torpare i Vallån, Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 9 .
FMFF Jon Andersson.
Född 1796-10-02 i Krigsmans, Plintsberg 32, Leksand (W) 10 . Död 1874-04-02 i Hag, Plintsberg 24, Leksand (W) 11 . Bonde i Hag, Plintsberg 24, Leksand (W) 12 .
FMFM Margareta Eliaedotter.
Född 1802-06-19 i Hag, Plintsberg 24, Leksand (W). Död 1859-12-26 i Hag, Plintsberg 24, Leksand (W) 13 .
FMM Anna Gustava Bäckman.
Född 1817-10-14 i Smedjebacken, Svea livgarde (AB) 9 . Död 1905-01-29 i Vallån, Sollefteå (Y) 14 .
FMMF Johan Gustav Bäckman.
Född 1789-12-02 i Vendelsö kvarn, Österhaninge (AB) 15 . Död 1819-08-26 i Smedjebacken, Svea livgarde (AB) 16 . Avskedad livgardist under Rote nr 4 i Smedjebacken, Svea livgarde (AB) 16 .
FMMM Anna Lisa Lindberg.
Född 1791-06-15 i Kristinehamn (S) 17 .
M Elin Charlotta Karlsson.
Född utom äktenskapet 1885-06-21 i Österstrinne, Multrå (Y) 18 . Död 1934-07-06 i Para 6:5, Sånga (Y) 19 .
MF Karl Johan Emanuel Karlsson.
Född 1861-04-14 i Västra Stömne, Stavnäs (S) 20 . Död 1918-05-16 i Österstrinne 1, Multrå (Y) 21 . Faktor 1891-1904 i Österstrinne, Multrå (Y) 22 .
MFF Karl Månsson.
Född tvilling 1818-11-13 i Stavnäs (S) 23 . Död 1892-03-04 i Lögkärnet, Västra Stömne, Stavnäs (S) 24 . Torpare 1842-1854 i Marieberg, Billingsberg, Stavnäs (S) 25 .
Inhyse 1854-1860 i Södra Fjöle, Stavnäs (S) 26 .
Backstuguhjon 1860-1892 i Lögkärnet, Västra Stömne, Stavnäs (S) 27 .
MFFF Måns Eriksson Skjutsbol.
Född 1779-09-15 i Stavnäs (S). Död 1854-09-03 i Skjutsbol, Stavnäs (S) 28 . Soldat under Närke-Värmlands reg:te 1801-1825 i Skjutsbol, Stavnäs (S) 29 .
Nybyggare och torpare 1826-1854 i Skjutsbol, Stavnäs (S) 30 .
MFFM Brita Jonsdotter.
Född 1776-07-12 i Rombotten, Värmskog (S) 31 . Död 1855-07-01 i Skjutsbol, Stavnäs (S) 32 .
MFM Anna Svensdotter.
Född 1814-06-28 i Lovtjärn, Långserud (S) 33 . Död 1889-01-12 i Lögkärnet, Västra Stömne, Stavnäs (S) 34 .
MFMF Sven Svensson.
Född 1772-02-01 i Skogen, Gillberga, Gillberga (S) 35 . Död 1851-03-16 i Åtorp, Långserud (S) 36 . Torpare 1804-1815 i Åtorp, Långserud (S) 37 .
Torpare 1816-1836 i Lovtjärn, Långserud (S) 38 .
MFMM Maria Jansdotter.
Född enligt husförhörslängd 1773-02-09 i Stavnäs (S) 37 . Död 1852-09-19 i Åtorp, Långserud (S) 39 . Piga i Kisterud, Gillberga (S) 40 .
MM Lisa Erika Bodén.
Född 1860-10-26 i Mångrav, Multrå (Y) 41 . Död 1954-04-06 i Österstrinne 1, Multrå (Y) 3 .
MMF Erik Jansson Bodén.
Född 1823-01-15 i Bjursta, Multrå (Y) 42 . Död 1907-03-16 i Österstrinne, Multrå (Y) 43 . Landbonde 1854-1861 i Mångrav, Multrå (Y) 44 .
Torpare under Sollefteå bruk 1861-1907 i Brådom, Österstrinne, Multrå (Y) 45 .
MMFF Johan Olofsson.
Född 1781-08-18 i Klovsta, Multrå (Y) 46 . Död 1849-12-18 i Bjursta, Multrå (Y) 47 . Torpare 1816-1834 i Bjursta, Multrå (Y) 48 .
Inhysehjon 1835-1849 i Bjursta, Multrå (Y) 49 .
MMFM Märta Eriksdotter.
Född 1789-05-26 i Korvsta, Överlännäs (Y) 50 . Död 1879-01-24 i Bjursta, Multrå (Y) 51 .
MMM Lisa Persdotter.
Född 1817-09-30 i Prästbordet, Multrå (Y) 52 . Död 1881-07-14 i Österstrinne, Multrå (Y) 53 .
MMMF Per Jansson.
Född 1777-05-05 i Strinne, Multrå (Y) 54 . Död 1842-05-05 i Prästbordet, Multrå (Y) 55 . Landbonde i Prästbordet, Multrå (Y) 56 .
MMMM Lisa Persdotter.
Född 1785-09-10 i Hakesta 3, Multrå (Y) 57 . Död 1825-01-22 i Prästbordet, Multrå (Y) 58 .

Relationer och barn

Gift 1940-11-10 i Sånga (Y) 59 .

Sven Folke Fredriksson. uparrow.png
Född 1916-12-26 i Holmträsk, Nederkalix (BD) 60 . 1
Död 1981-07-03 i Västby, Högsjö (Y).
Butiksföreståndare i Högberg, Högsjö (Y) 61 .
Flyttar 1948 till Lindströmska torpet, Ramvik 1:8.

Karin Ingeborg Fredriksson.
Född 1941-04-07 i Sollefteå (Y).
Lars Olof Fredriksson. rightarrow.png
Född 1944-04-18 i Karlberg, Högsjö (Y).
Död 1987-02-08 i Västby, Högsjö (Y).
Källor
  1. Sånga C:4 (1895-1923) sid 90
  2. Sollefteå C:6 (1886-1899) Bild 19
  3. SD7
  4. Sånga AII:3 (1935-1948) sid 133
  5. Sollefteå C:4 (1841-1870) sid 72
  6. Sollefteå (Y) AIIa:8 (1911-1924) sid 604
  7. Leksand (W) C:11 (1810-1825) sid 232
  8. Sollefteå (Y) EI:1 (1888-1903) Bild 123
  9. Sollefteå (Y) AI:10 (1851-1874) sid 60
  10. Leksand (W) C:9 (1796-1806) sid 25
  11. Leksand (W) F:29 (1871-1879) Bild 104
  12. Leksand (W) AI:12b (1816-1825) sid 111
  13. Leksand (W) F:27 (1859-1866) Bild 40
  14. Sollefteå (Y) F:1 (1905-1940) sid 1a
  15. Värmdö (AB) AI:8c (1803-1809) sid 135
  16. Svea livgardes församling (A, AB) F:2 (1819-1858) sid 2
  17. Svea livgardes församling (A, AB) AIb:5 (1817-1826) sid 82
  18. Multrå C:4 (1871-1894) Bild 76
  19. Sånga F:2 (1895-1949) sid 69
  20. Stavnäs CI:10 (1861-1894) Bild 8
  21. Multrå F:1 (1895-1960) bild 63
  22. Multrå AI:11 (1884-1893) sid 315
  23. Stavnäs (S) CI:7 (1785-1833) sid 345
  24. Stavnäs (S) FI:2 (1861-1894) Bild 138
  25. Stavnäs (S) AI:18b (1851-1855) sid 121
  26. Stavnäs (S) AI:19 (1856-1860) sid 90
  27. Stavnäs (S) AI:20 (1861-1865) sid 376
  28. Stavnäs (S) FI:1 (1785-1861) sid 213
  29. Stavnäs (S) AI:11b (1816-1820) sid 291
  30. Stavnäs (S) AI:13b (1826-1830) sid 358
  31. Värmskog (S) C:4 (1759-1776) sid 97
  32. Stavnäs (S) FI:1 (1785-1861) sid 215
  33. Långserud (S) CI:4 (1807-1842) sid 55
  34. Stavnäs (S) FI:2 (1861-1894) Bild 127
  35. Gillberga (S) CI:3 (1755-1788) sid 207
  36. Långserud (S) FI:1 (1847-1859) sid 11
  37. Långserud (S) AI:8 (1811-1815) sid 197
  38. Långserud (S) AI:9 (1816-1820) sid 240
  39. Långserud (S) FI:1 (1847-1859) sid 13
  40. Gillberga (S) AI:5 (1791-1796) sid 208
  41. Multrå C:3 (1831-1870) sid 121
  42. Multrå C:2 (1732-1830) sid 202
  43. Multrå F:1 (1895-1960) bild 36
  44. Multrå AI:8 (1853-1862) sid 91
  45. Multrå AII:1 (1905-1916) sid 332
  46. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 164
  47. Multrå (Y) C:3 (1831-1870) sid 165
  48. Multrå (Y) AI:5 (1825-1834) sid 71
  49. Multrå (Y) AI:6 (1835-1844) sid 78
  50. Överlännäs (Y) C:1 (1756-1822) sid 63
  51. Multrå (Y) C:4 (1871-1894) Bild 166
  52. Multrå C:2 (1732-1830) sid 196
  53. Multrå C:4 (1871-1894) Bild 169
  54. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 160
  55. Multrå (Y) C:3 (1831-1870) sid 163
  56. Multrå (Y) AI:4 (1814-1824) sid 36
  57. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 167
  58. Multrå (Y) C:2 (1732-1830) sid 231
  59. Sånga EI:2 (1895-1940) sid 49
  60. Nederkalix CI:14 (1914-1920) sid 133
  61. Sånga SCB vigda 1940 sid 210
Fotnot
  1. Nöddop av August Sundqvist och dopet bekräftat den 6/4 1917 av Olsson.