Ingrid Birgitta Eliasson.
Född 1945-08-30 i Sundsvalls lasarett (Y) 1 . Sjukvårdsbiträde i Ramvik, Högsjö (Y).
F Georg Vilhelm Eliasson.
Född 1900-08-25 i Möre, Naverstad (O) 2 . Död 1972-12-28 i Stockvik, Njurunda (Y). Inspektör i Stockvik, Njurunda (Y).
FF Adolf Vilhelm Eliasson.
Född 1866-09-30 i Fossane, Naverstad (O) 3 . Död 1965-02-13 i Fagerhult 1:17, Naverstad (O) 4 . Jordägare i Ängsfjället, Möre, Naverstad (O) 5 .
Skomakare från 1919 i Sandbacken, Fagerhult, Naverstad (O) 6 .
FFF Elias Andreasson.
Född 1833-05-09 i Fossane, Naverstad (O) 7 . Död 1919-01-24 i Töftedal (P) 8 . Bonde i Fossane, Naverstad (O) 9 .
FFFF Andreas Olsson.
Född 1799-10-03. Död 1841-02-22 i Fossane, Naverstad (O) 10 . Torpare i Fossane, Naverstad (O) 11 .
FFFM Brita Andersdotter.
Född 1807-01-08 i Fossane, Naverstad (O) 12 . Död 1882-09-12 i Fossane, Naverstad (O) 13 .
FFM Anna Lisa Petersdotter.
Född 1835-09-27 i Grubberödsskog, Naverstad (O) 14 . Död 1923-04-09 i Töftedal (P) 15 .
FFMF Petter Olsson.
Född 1812-07-23 i Sandbäck, Naverstad (O) 16 . Död 1895-12-07 i Grubberödsskog, Naverstad (O) 17 . Bonde i Grubberödsskog, Naverstad (O) 18 .
FFMM Kristina Larsdotter.
Född 1813-03-24 i Övre Buane, Naverstad (O) 19 . Död 1895-04-27 i Grubberödsskog, Naverstad (O) 20 .
FM Charlotta Kristiansdotter.
Född 1866-11-23 i Hökelund, Naverstad (O) 21 . Död 1918-02-15 i Töftedal (P) 22 .
FMF Kristian August Olsson.
Född 1828 i Id (Norge) 23 . Död 1908-11-02 i Sandbacken, Fagerhult, Naverstad (O) 24 . Backstugusittare i Sjökasen, Hökalund, Naverstad (O) 25 .
Husägare från 1889 i Sandbacken, Fagerhult, Naverstad (O) 26 .
FMFF Olof Olsson.
Född 1795-10-14 i Hagestad, Näsinge (O) 27 . Död 1870-02-12 i Kasehagen, Tegen, Naverstad (O) 28 . Svarvare 1822-1825 i Nedre gården, Säm, Tanum (O) 29 .
Bonde 1828-1843 i Ladstödet, Östad, Naverstad (O) 30 .
Bonde 1843-1863 i Bratängshagen, Hästhagen, Naverstad (O) 31 .
FMFM Petronella Berg.
Född 1795-11-26 i No 39, Andra roten, Strömstad (O) 32 . Död 1854-10-03 i Ladstödet, Östad, Naverstad (O) 33 .
FMM Ulrika Maria Udd.
Född 1829-06-15 i Södra Tyft, Naverstad (O) 34 . Död 1914-08-13 i Sandbacken, Fagerhult, Naverstad (O) 35 .
FMMF Anders Georg Udd.
Född 1781-11-01 i Esperöd, Naverstad (O) 36 . Död 1863-03-04 i Hökelund, Naverstad (O) 37 . Fanjunkare 1808-1812 i Östra Bullareby, Naverstad (O) 38 .
FMMM Maria Kristina Gädda.
Född 1797-11-24 i Prästgården, Naverstad (O) 39 . Död 1861-09-01 i Hökelund, Naverstad (O) 40 .
M Anna Lovisa Karlsson.
Född 1922-06-01 i Kallsta, Lit (Z) 41 . Död 1971-10-29 i Stockvik, Njurunda (Y). Sjukvårdsbiträde i Stockvik, Njurunda (Y).
MF Per Oskar Karlsson.
Född 1860-12-01 i Långmåsen, Alsnäs ägor, Hammar (T) 42 . Död 1936-12-24 i Ålderdomshemmet, Söre 3:2, Lit (Z) 43 . Arbetare i Lit (Z) 44 .
MFF Anders Karlsson.
Född 1833-07-08 i Skomakaretorp, Undenäs (R) 45 . Död 1915-06-11 i Långkärret, Alsnäs ägor, Hammar (T) 46 . Arbetare och rosthyttsförman i Långkärret, Alsnäs ägor, Hammar (T) 47 .
MFFF Karl Jonsson.
Född 1786-02-15 i Kungsbacken, Undenäs (R). Bonde 1817-1833 i Skomakaretorp, Undenäs (R) 48 .
MFFM Sara Larsdotter.
Född 1789-05-23 i Davidstorp, Undenäs (R).
MFM Josefina Albertina Andersdotter.
Född 1830-05-29 i Håkängen soldattorp No 73, Snavlunda (T) 49 . Död 1906-07-19 i Långkärret, Alsnäs ägor, Hammar (T) 50 .
MFMF Anders Andersson Torpman.
Född 1794-05-28 i Påvelstugan, Lännäs (T) 51 . Död 1844-12-19 i Björstorps ägor, Snavlunda (T) 52 . Soldat 1820-1841 i Håkängen soldattorp No 73, Snavlunda (T) 53 .
Backstuguhjon från 1843 i Björstorps ägor, Snavlunda (T) 54 .
MFMM Brita Stina Eriksdotter.
Född utom äktenskapet 1796-02-16 i Gröngårdens ägor, Asker (T) 55 . Död 1877-04-02 i på socken, Snavlunda (T) 56 .
MM Lisa Kristina Alin.
Född 1882-03-21 i Görvik, Hammerdal (Z) 57 . Död 1960-02-13 i Sikås 6:17, Hammerdal (Z) 4 . Sömmerska och arbeterska från 1919 i Kallsta, Lit (Z) 58 .
MMF Jon Jonsson Alin.
Född 1846-01-06 i Nyliden, Björna (Y) 59 . Död 1900-07-09 i Storbränna, Häggenås (Z) 60 . Torpare i Storbränna, Häggenås (Z) 61 .
MMFF Jon Kristoffersson.
Född 1807-06-11 i Överrissjö, Åsele (AC). Död 1882-01-29 i Älgsjö, Åsele (AC) 62 . Torpare 1862-1882 i Älgsjö, Åsele (AC) 63 .
MMFM Maria Elisabet Johansdotter.
Född 1803-04-25 i Stennäs, Fredrika (AC) 64 . Död 1855-05-28 i Lillögda, Åsele (AC) 65 .
MMM Ingeborg Andersdotter.
Född 1858-12-16 i Fyrås, Hammerdal (Z) 66 . Död 1933-02-18 i Storbränna, Häggenås (Z) 67 . Hushållerska i Storbränna, Häggenås (Z) 68 .
MMMF Anders Andersson Buss.
Född 1824-08-28 i Norderås, Häggenås (Z) 69 . Död 1899-02-11 i Ede, Hammerdal (Z) 70 . Arbetare 1859-1873 i Ede, Hammerdal (Z) 71 .
Torpare 1874-1899 i Ede, Hammerdal (Z) 72 .
MMMM Ingrid Kristina Olofsdotter.
Född 1831-09-05 i Torsåker (Y) 73 . Död 1907-07-19 i Ede, Hammerdal (Z) 74 .

Relationer och barn

Skild 1983-04-22.

Lars Olof Fredriksson. uparrow.png
Född 1944-04-18 i Karlberg, Högsjö (Y).
Död 1987-02-08 i Västby, Högsjö (Y).

Sven Olof Fredriksson. rightarrow.png
Född 1962-11-19 i Västby, Högsjö (Y).
Källor
  1. SCB födda Sundsvalls lasarett 1945 sid 324
  2. Naverstad C:11 (1895-1920) sid 56
  3. Naverstad C:8 (1853-1870) sid 507
  4. SD7
  5. Naverstad AIIa:2 (1900-1921) sid 383
  6. Naverstad (O) AIIa:1 (1900-1921) sid 163
  7. Naverstad C:5 (1826-1852) sid 61
  8. Töftedal F:3 (1894-1939) sid 58
  9. Naverstad AI:17 (1892-1899) sid 113
  10. Naverstad C:5 (1826-1852) sid 419
  11. Naverstad AI:6 (1831-1838) sid 29
  12. Naverstad (O) C:4 (1778-1826) sid 169
  13. Naverstad (O) C:9 (1871-1888) Bild 242
  14. Naverstad AI:9 (1849-1856) sid 80
  15. Töftedal F:3 (1894-1939) sid 67
  16. Naverstad C:4 (1778-1826) sid 193
  17. Naverstad E:3 (1895-1935) sid 7
  18. Naverstad AI:10 (1857-1862) sid 89
  19. Naverstad C:4 (1778-1826) sid 197
  20. Naverstad E:3 (1895-1935) sid 4
  21. Naverstad C:8 (1853-1870) sid 511
  22. Töftedal (P) F:3 (1895-1939) sid 54
  23. Naverstad AI:11 (1862-1870) sid 91
  24. Naverstad E:3 (1895-1935) sid 88
  25. Naverstad (O) AI:11 (1862-1870) sid 91
  26. Naverstad AI:15 (1881-1891) sid 93
  27. Näsinge (O) C:2 (1753-1816) sid 157
  28. Naverstad (O) C:8 (1853-1870) sid 665
  29. Tanum (O) AI:14 (1821-1825) sid 201
  30. Naverstad (O) AI:6 (1831-1838) sid 162
  31. Naverstad (O) AI:8 (1842-1848) sid 109
  32. Strömstad (O) C:3 (1787-1859) sid 97
  33. Naverstad (O) C:8 (1853-1870) sid 43
  34. Naverstad C:5 (1826-1852) sid 29
  35. Naverstad E:3 1895-1935 sid 117
  36. Naverstad (O) C:4 (1778-1826) sid 35
  37. Naverstad (O) C:8 (1853-1870) sid 405
  38. Naverstad (O) AI:6 (1831-1838) sid 144
  39. Naverstad (O) C:4 (1778-1826) sid 135
  40. Naverstad (O) C:8 (1853-1870) sid 341
  41. Lit C:9 (1920-1939) sid 26
  42. Hammar C:7 (1820-1860) Bild 190
  43. SCB Lit döda 1936 bild 530
  44. Lit AIIa:3c (1926-1948) sid 879
  45. Undenäs C:6 (1826-1845) sid 67
  46. Hammar F:6 (1911-1929) sid 41
  47. Hammar AI:18b (1891-1895) sid 607
  48. Undenäs AI:6 (1824-1835) sid 79
  49. Snavlunda C:4 (1824-1861) Bild 32
  50. Hammar F:5 (1895-1910) sid 101
  51. Lännäs AI:4 (1791-1795) sid 80
  52. Snavlunda F:3 (1778-1860) Bild 67
  53. Snavlunda AI:9 (1831-1835) sid 122
  54. Snavlunda AI:11 (1841-1845) sid 224
  55. Asker C:3 (1783-1811) sid 143
  56. Snavlunda F:5 (1862-1888) Bild 54
  57. Hammerdal C:4 (1871-1890) sid 84
  58. Lit AIIa:2a (1911-1925) sid 147
  59. Björna C:1 (1801-1850) sid 265
  60. Häggenås F:3 (1895-1916) sid 23
  61. Häggenås AI:9 (1882-1891) sid 72
  62. Åsele F:1 (1862-1883) Bild 56
  63. Åsele AI:11a (1880-1891) sid 84
  64. Fredrika C:1 (1800-1844) sid 21
  65. Åsele EI:1 (1800-1861) sid 147
  66. Hammerdal C:3 (1835-1870) sid 142
  67. Häggenås AIIa:4c (1922-1935) sid 524
  68. Häggenås AIIa:2 (1899-1909) sid 287
  69. Häggenås C:3 (1798-1833) sid 191
  70. Hammerdal F:1 (1895-1908) sid 29
  71. Hammerdal AI:9a (1861-1870) sid 139
  72. Hammerdal AI:10a (1871-1882) sid 149
  73. Hammerdal HII:1 (1783-1855) bild 161
  74. Hammerdal F:1 (1895-1908) sid 91