Lars Olof Fredriksson.
Född 1944-04-18 i Karlberg, Högsjö (Y). Död 1987-02-08 i Västby, Högsjö (Y).
F Sven Folke Fredriksson.
Född 1916-12-26 i Holmträsk, Nederkalix (BD) 1 . Död 1981-07-03 i Västby, Högsjö (Y). Butiksföreståndare i Högberg, Högsjö (Y) 2 .
FF Karl August Ivan Fredriksson.
Född 1890-11-27 i Holmträsk 2, Nederkalix (BD) 3 . Död 1955-06-02 i Lästa 3:111, Ytterlännäs (Y) 4 . Fabriksarbetare från 1922 i Lästa 4:8, Ytterlännäs (Y) 5 .
FFF August Fredriksson.
Född 1863-11-28 i Holmträsk 2, Nederkalix (BD) 6 . Död 1939-11-13 i Bredviken, Nederkalix (BD) 4 . Bonde och sågverksarbetare i Holmträsk 2, Nederkalix (BD) 7 .
FFFF Kristoffer Fredriksson.
Född 1825-08-07 i Kälsjärv, Nederkalix (BD) 8 . Död 1889-02-17 i Holmträsk 2, Nederkalix (BD). Bonde i Holmträsk 2, Nederkalix (BD) 9 .
FFFM Johanna Wallman.
Född 1835-06-24 i Vallen, Rolfs 7, Nederkalix (BD) 10 . Död 1909-03-11 i Holmträsk 2, Nederkalix (BD) 11 .
FFM Maria Johanna Sundqvist.
Född 1871-11-27 i Mörtträsk, Nederkalix (BD) 12 . Död 1929-08-18 i Holmträsk 2, Nederkalix (BD) 13 .
FFMF August Sundqvist.
Född 1848-05-04 i Moån, Nederkalix (BD) 14 . Död 1921-06-13 i Holmträsk, Nederkalix (BD) 15 . Hemmansägare 1881-1910 i Holmträsk 1, Nederkalix (BD) 16 .
Sågverksarbetare 1911-1921 i Holmträsk, Nederkalix (BD) 17 .
FFMM Maria Greta Bäckström.
Född 1847-09-24 i Granån 2, Nederkalix (BD) 18 . Död 1914-12-18 i Holmträsk, Nederkalix (BD) 19 .
FM Vilhelmina Mina Johansson.
Född 1890-10-15 i Västanäs, Nederkalix (BD) 20 . Död 1973-07-06 i Ålderdomshemmet, Bollstabruk, Ytterlännäs (Y) 4 . Husmor i Väja, Ytterlännäs (Y) 21 .
FMF Johan August Johansson.
Född 1859-06-17 i Övermorjärv 2, Nederkalix (BD) 22 . Död 1948-09-24 i Näsbyn 4:16, Holmträsk, Nederkalix (BD) 23 . Arbetare 1882-1894 i Västanäs, Nederkalix (BD) 24 .
Arbetare 1894-1910 i Näsbyn, Nederkalix (BD) 24 .
Sågverksarbetare 1911-1935 i Näsbyn 4:16, Holmträsk, Nederkalix (BD) 25 .
FMFF Johan Fredrik Nilsson.
Född 1830-11-23 i Övermorjärv 2, Nederkalix (BD) 26 . Död 1895-02-10 i Övermorjärv 2, Nederkalix (BD) 27 . Inhyse i Övermorjärv 2, Nederkalix (BD) 26 .
FMFM Elisabet Nilsdotter.
Född 1833-03-28 i Övermorjärv 3, Nederkalix (BD) 28 . Död 1869-11-02 i Övermorjärv 2, Nederkalix (BD) 29 .
FMM Maria Larsdotter.
Född 1858-06-02 i Västanäs, Övermorjärv 9, Nederkalix (BD) 30 . Död 1926-07-05 i Näsbyn 4:16, Holmträsk, Nederkalix (BD) 31 .
FMMF Lars Olof Abrahamsson.
Född 1813-10-16 i Västanäs, Övermorjärv 14, Nederkalix (BD) 32 . Död 1866-09-09 i Västanäs, Övermorjärv 9, Nederkalix (BD) 33 . Snickare i Västanäs, Övermorjärv 9, Nederkalix (BD) 34 .
FMMM Maria Larsdotter.
Född 1834-03-06 i Innanbäcken 4, Nederkalix (BD) 35 . Död 1862-12-10 i Västanäs, Övermorjärv, Nederkalix (BD) 36 .
M Sigrid Ingeborg Eriksson.
Född 1920-09-29 i Para, Sånga (Y) 37 . Död 1984-06-12 i Västby, Högsjö (Y).
MF Nils Eriksson.
Född utom äktenskapet 1887-09-28 i Vallån, Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 38 . Död 1956-11-24 i Para 6:5, Sånga (Y) 4 . Torpare och tummare i Para 6:5, Sånga (Y) 39 .
   
 
MFM Olivia Kristina Andersdotter.
Född 1855-02-10 i Vallån, Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 40 . Död 1953-07-24 i Stadsäga 450, Sollefteå (Y) 4 . Sömmerska från 1911 i Vallån, Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 41 .
MFMF Hag Anders Jonsson.
Född 1821-11-15 i Hag, Plintsberg 24, Leksand (W) 42 . Död 1894-10-29 i Vallån, Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 43 . Torpare i Vallån, Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 44 .
MFMM Anna Gustava Bäckman.
Född 1817-10-14 i Smedjebacken, Svea livgarde (AB) 44 . Död 1905-01-29 i Vallån, Sollefteå (Y) 45 .
MM Elin Charlotta Karlsson.
Född utom äktenskapet 1885-06-21 i Österstrinne, Multrå (Y) 46 . Död 1934-07-06 i Para 6:5, Sånga (Y) 47 .
MMF Karl Johan Emanuel Karlsson.
Född 1861-04-14 i Västra Stömne, Stavnäs (S) 48 . Död 1918-05-16 i Österstrinne 1, Multrå (Y) 49 . Faktor 1891-1904 i Österstrinne, Multrå (Y) 50 .
MMFF Karl Månsson.
Född tvilling 1818-11-13 i Stavnäs (S) 51 . Död 1892-03-04 i Lögkärnet, Västra Stömne, Stavnäs (S) 52 . Torpare 1842-1854 i Marieberg, Billingsberg, Stavnäs (S) 53 .
Inhyse 1854-1860 i Södra Fjöle, Stavnäs (S) 54 .
Backstuguhjon 1860-1892 i Lögkärnet, Västra Stömne, Stavnäs (S) 55 .
MMFM Anna Svensdotter.
Född 1814-06-28 i Lovtjärn, Långserud (S) 56 . Död 1889-01-12 i Lögkärnet, Västra Stömne, Stavnäs (S) 57 .
MMM Lisa Erika Bodén.
Född 1860-10-26 i Mångrav, Multrå (Y) 58 . Död 1954-04-06 i Österstrinne 1, Multrå (Y) 4 .
MMMF Erik Jansson Bodén.
Född 1823-01-15 i Bjursta, Multrå (Y) 59 . Död 1907-03-16 i Österstrinne, Multrå (Y) 60 . Landbonde 1854-1861 i Mångrav, Multrå (Y) 61 .
Torpare under Sollefteå bruk 1861-1907 i Brådom, Österstrinne, Multrå (Y) 62 .
MMMM Lisa Persdotter.
Född 1817-09-30 i Prästbordet, Multrå (Y) 63 . Död 1881-07-14 i Österstrinne, Multrå (Y) 64 .

Relationer och barn

Skild 1983-04-22.

Ingrid Birgitta Eliasson. uparrow.png
Född 1945-08-30 i Sundsvalls lasarett (Y) 65 .
Sjukvårdsbiträde i Ramvik, Högsjö (Y).

Sven Olof Fredriksson. rightarrow.png
Född 1962-11-19 i Västby, Högsjö (Y).
Källor
  1. Nederkalix CI:14 (1914-1920) sid 133
  2. Sånga SCB vigda 1940 sid 210
  3. Nederkalix CI:8 1877-1894) sid 295
  4. SD7
  5. Ytterlännäs AIIa:18 (1924-1935) sid 1681
  6. Nederkalix CI:7 (1861-1877) sid 67
  7. Nederkalix AI:11c (1891-1899) sid 138
  8. Nederkalix (BD) (CI:4 1817-1840) Bild 127
  9. Nederkalix (BD) AI:10c (1879-1890) sid 579
  10. Nederkalix (BD) CI:4 (1817-1840) Bild 289
  11. Nederkalix (BD) F:5 (1904-1916) sid 143
  12. Nederkalix CI:7 (1861-1877) sid 195
  13. Nederkalix F:6 (1916-1931) sid 258
  14. Nederkalix (BD) CI:6 (1841-1860) sid 118
  15. Nederkalix (BD) F:6 (1916-1931) sid 106
  16. Nederkalix (BD) AI:10c (1879-1890) sid 583
  17. Nederkalix (BD) AIIa:19 (1911-1922) sid 245
  18. Nederkalix (BD) CI:6 (1841-1860) sid 106
  19. Nederkalix (BD) F:5 (1904-1916) sid 254
  20. Nederkalix CI:8 (1877-1894) sid 294
  21. SCB 1940 H1AA:504 sid 186
  22. Nederkalix CI:6 (1841-1860) sid 303
  23. SCB döda 1948 Nederkalix (BD)
  24. Nederkalix (BD) AI:10a (1879-1890) sid 45
  25. Nederkalix (BD) AIIa:17 (1911-1921) sid 26
  26. Nederkalix (BD) CI:4 (1817-1840) Bild 215
  27. Nederkalix (BD) F:4 (1895-1903) sid 6
  28. Nederkalix (BD) CI:4 (1817-1840) Bild 254
  29. Nederkalix (BD) F:2 (1861-1875) sid 108
  30. Nederkalix CI:6 (1841-1860) sid 286
  31. Nederkalix F:6 (1916-1931) sid 193
  32. Nederkalix (BD) CI:3 (1761-1816) sid 424
  33. Nederkalix (BD) F:2 (1861-1875) sid 65
  34. Nederkalix (BD) AI:8a (1859-1868) sid 30
  35. Nederkalix (BD) CI:4 (1817-1840) Bild 267
  36. Nederkalix (BD) F:2 (1861-1875) sid 30
  37. Sånga C:4 (1895-1923) sid 90
  38. Sollefteå C:6 (1886-1899) Bild 19
  39. Sånga AII:3 (1935-1948) sid 133
  40. Sollefteå C:4 (1841-1870) sid 72
  41. Sollefteå (Y) AIIa:8 (1911-1924) sid 604
  42. Leksand (W) C:11 (1810-1825) sid 232
  43. Sollefteå (Y) EI:1 (1888-1903) Bild 123
  44. Sollefteå (Y) AI:10 (1851-1874) sid 60
  45. Sollefteå (Y) F:1 (1905-1940) sid 1a
  46. Multrå C:4 (1871-1894) Bild 76
  47. Sånga F:2 (1895-1949) sid 69
  48. Stavnäs CI:10 (1861-1894) Bild 8
  49. Multrå F:1 (1895-1960) bild 63
  50. Multrå AI:11 (1884-1893) sid 315
  51. Stavnäs (S) CI:7 (1785-1833) sid 345
  52. Stavnäs (S) FI:2 (1861-1894) Bild 138
  53. Stavnäs (S) AI:18b (1851-1855) sid 121
  54. Stavnäs (S) AI:19 (1856-1860) sid 90
  55. Stavnäs (S) AI:20 (1861-1865) sid 376
  56. Långserud (S) CI:4 (1807-1842) sid 55
  57. Stavnäs (S) FI:2 (1861-1894) Bild 127
  58. Multrå C:3 (1831-1870) sid 121
  59. Multrå C:2 (1732-1830) sid 202
  60. Multrå F:1 (1895-1960) bild 36
  61. Multrå AI:8 (1853-1862) sid 91
  62. Multrå AII:1 (1905-1916) sid 332
  63. Multrå C:2 (1732-1830) sid 196
  64. Multrå C:4 (1871-1894) Bild 169
  65. SCB födda Sundsvalls lasarett 1945 sid 324