Anna Liselott Berglund.
Född 1967-07-29 i Väja, Ytterlännäs (Y). Stödassistent i Kramfors, Gudmundrå (Y).
F Nils Börje Söderberg.
Född 1946-06-18 i Rimbertsv. 6, Brännkyrka (AB) 1 . Svetsare i Väja, Ytterlännäs (Y).
FF Nils Helge Söderberg.
Född 1922-06-05 i Brunne, Gudmundrå (Y) 2 . Död 2005-07-25 i Bollstabruk, Ytterlännäs (Y). Chaufför i Bollstabruk, Ytterlännäs (Y).
FFF Anders Jakob Söderberg.
Född 1877-09-22 i Övra, Junsele (Y) 3 . Död 1939-07-05 i Lästa, Ytterlännäs (Y) 4 . Dräng och skogsarbetare 1908-1915 i Hällan, Åsele (AC) 5 .
Fabriksarbetare 1918-1926 i Nya samhället 18, Brunne, Gudmundrå (Y) 6 .
FFFF Adam Söderberg.
Född 1843-01-16 i Övra, Junsele (Y) 7 . Död 1907-12-21 i Övra, Junsele (Y) 8 .
FFFM Kajsa Maria Persdotter.
Född 1856-12-22 i Övra, Junsele (Y) 9 . Död 1918-05-20 i Åsele (AC) 10 .
FFM Hilda Teresia Eriksson.
Född 1891-04-27 i Näs, Ytterlännäs (Y) 11 . Död 1949-06-28 i Vängel 2:23, Fjällsjö (Z) 12 . Arbeterska 1913-1915 i Åsele (AC) 13 .
FFMF Mats Johan Eriksson.
Född 1860-02-15 i Pörtom 14 . Död 1909-06-19 i Mo, Ytterlännäs (Y) 15 . Arbetare och gårdsägare i Mo, Ytterlännäs (Y) 14 .
FFMM Märta Stina Erengren.
Född utom äktenskapet 1856-07-21 i Angsta, Ytterlännäs (Y) 16 . Död 1930-07-31 i Mo, Ytterlännäs (Y) 17 .
FM Mary Sofia Östlund.
Född 1924-03-15 i Fiskja 5:9, Gudmundrå (Y) 18 . Död 2004-02-04 i Bollstabruk, Ytterlännäs (Y).
FMF Jonas Edvin Östlund.
Född 1893-09-22 i Frånö, Gudmundrå (Y) 19 . Död 1967-12-27 i Fiskja 5:9, Gudmundrå (Y) 20 . Sågverksarbetare i Fiskja 5:9, Gudmundrå (Y).
FMFF Jonas Östlund.
Född 1857-11-06 i Kullsta, Ullånger (Y) 21 . Död 1934-03-09 i Frånö, Gudmundrå (Y) 20 .
FMFM Karolina Hägglund.
Född 1870-04-21 i Häggvik, Nordingrå (Y). Död 1949-05-15 i Frånö 7:24, Gudmundrå (Y) 20 .
FMM Anna Sofia Johansson.
Född 1894-08-12 i Nora (Y) 22 . Död 1967-08-03 i Fiskja 5:9, Gudmundrå (Y) 23 .
FMMF Erik Johansson Ohls.
Född 1857-03-15 i Ohls, Munsala. Död 1906-06-26 i Örnsköldsvik (Y) 24 . Arbetare 1895-1901 i Hornön, Nora (Y) 25 .
Arbetare 1901-1906 i Ohls, Munsala, Munsala (Vasa län).
FMMM Anna Sofia Israelsdotter Rönnlund.
Född 1864-07-20 i Munsala, Munsala. Död 1945-06-11 i Ålderdomshemmet, Nordingrå (Y) 26 .
M Lajla Margareta Berglund.
Född 1947-10-10 i Bölen, Nätra (Y) 27 .
MF Erik Holger Berglund.
Född utom äktenskapet 1924-02-25 i Ramvik, Högsjö (Y) 28 . Död 1979-04-16 i Kramfors, Gudmundrå (Y). Sulfitarbetare i Väja, Ytterlännäs (Y).
MFF Per Viktor Berglund.
Född 1900-03-05 i Björsta, Gudmundrå (Y) 29 . Död 1979-07-09 i Skomakarvägen 9, Kramfors, Gudmundrå (Y) 20 . Sågverksarbetare
MFFF Isak Amandus Berglund.
Född 1869-10-25 i Björkå, Överlännäs (Y) 30 . Död 1918-11-16 i Limsta, Gudmundrå (Y). Gårdsägare och fabriksarbetare mellan 1910 och 1918 i Limsta nr 2, Gudmundrå (Y) 31 .
MFFM Kristina Svanberg.
Född 1868-12-30 i Forse bruk, Långsele (Y) 32 . Död 1945-05-01 i Ålderdomshemmet, Gudmundrå (Y) 20 .
MFM Göta Elsa Vilhelmina Nordin.
Född 1904-02-09 i Västansjö, Högsjö (Y) 33 . Död 1974-07-11 i Box 842B, Kramfors, Gudmundrå (Y) 20 .
MFMF Johan August Nordin.
Född 1869-12-22 i Mörtsal, Högsjö (Y). Död 1964-09-09 i Ramvik, Högsjö (Y) 34 . Sågverksarbetare i Ramvik, Högsjö (Y) 35 .
MFMM Anna Maria Östlund.
Född 1876-06-30 i Östby, Högsjö (Y). Död 1948-06-25 i Stenkumla 1, Ramvik, Högsjö (Y) 34 .
MM Lily Alice Gerdin.
Född 1926-11-02 i Skulnäs 2, Nätra (Y) 36 . Död 2013-08-31 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 20 .
MMF Tycko Eugén Gerdin.
Född av okänd mor och far 1897-06-08 i Nätra (Y) 37 . Död 1950-09-02 i Erik Larstorpet 1:1, Grundsunda (Y) 20 . Hemmansägare i Skulnäs 2, Nätra (Y) 38 .
MMFF [F] Per Matsson Gerdin.
Född 1861-01-18 i Västansjö 5, Nätra (Y) 39 . Död 1936-02-03 i Skulnäs, Nätra (Y) 20 . Hemmansägare i Skulnäs 2, Nätra (Y) 38 .
MMFM [F] Anna Johansdotter.
Född 1867-03-20 i Gärden, Nätra (Y) 40 . Död 1936-02-03 i Skulnäs, Nätra (Y) 20 .
MMM Sylvia Margareta Kristoffersson.
Född 1902-08-09 i Björsby, Nätra (Y) 41 . Död 1991-11-16 i Bölen 4331, Nätra (Y) 20 .
MMMF Kristoffer Kristoffersson.
Född 1879-12-02. Död 1963-04-05 i Skule 6:1, Nätra (Y) 20 . Arbetare i Nässjöbacken, Bergom, Nätra (Y) 42 .
MMMM Märta Margareta Westman.
Född 1876-09-21. Död 1947-04-06 i Skule 2:9, Nätra (Y) 20 .

Relationer och barn

Relation med

Sven Olof Fredriksson. uparrow.png
Född 1962-11-19 i Västby, Högsjö (Y).

Lina Margareta Fredriksson. rightarrow.png
Född 1995-01-26 i Sollefteå (Y) 43 .
Källor
  1. SCB Brännkyrka födda 1946 uppsl 527
  2. Gudmundrå C:9 (1913-1923) sid 408
  3. Junsele C:4 (1863-1885) sid 65
  4. SCB Ytterlännäs döda 1939 uppsl 213
  5. Åsele AIIa:2a (1911-1920) sid 38
  6. Gudmundrå AIIa:12 (1917-1931) sid 1197
  7. Junsele C:2 (1790-1855) sid 204
  8. Junsele F:1 (1905-1921) sid 16
  9. Junsele C:3 1855-1862 sid 6
  10. Åsele F:4 (1902-1920) sid 121
  11. Ytterlännäs C:7 (1890-1894) Bild 45
  12. Fjällsjö SCB döda 1949 sid 203
  13. Åsele AIIa:2a (1911-1920) sid 56
  14. Ytterlännäs AIIa:4 (1900-1909) sid 556
  15. Ytterlännäs FI:2 (1895-1913) sid 159
  16. Ytterlännäs C:3 (1805-1862) sid 142
  17. Ytterlännäs FI:3 (1914-1931) sid 184
  18. SCB Gudmundrå födda 1924 sid 275
  19. Gudmundrå C:6 (1889-1894) sid 54
  20. SD7
  21. Ullånger C:3 (1809-1859) sid 167
  22. Nora C:3 (1861-1894) sid 258
  23. SD 7
  24. Munsala dödbok (1850-1911) http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=9047936
  25. Nora AIIa:1a (1900-1913) sid 279
  26. SCB Nordingrå döda 1945, bild 245
  27. SCB Nätra födda 1947 uppsl 13
  28. Högsjö C:8 (1909-1927) sid 245
  29. Gudmundrå C:7 (1895-1904) sid 219
  30. Överlännäs (Y) C:2 (1822-1876) sid 209
  31. Gudmundrå (Y) AIIa:8 (1910-1921) sid 2777
  32. Långsele C:4 (1861-1883) sid 28
  33. Högsjö (Y) C:7 (1902-1909) sid 33
  34. SDB6
  35. Högsjö (Y) AIIa:8 (1923-1939) sid 539
  36. Nätra C:10 (1923-1934) sid 60
  37. Nätra C:6 (1895-1903) sid 56
  38. Nätra AII:4a (1925-1934) sid 259
  39. Nätra C:2 (1860-1866) Bild 12
  40. Nätra (Y) C:3 1866-1877 Bild 11
  41. Nätra (Y) C:6 1895-1903 sid 173
  42. Nätra AII:1c (1895-1904) sid 875
  43. Lina Korpenklo