Sven Olof Fredriksson.
Född 1962-11-19 i Västby, Högsjö (Y).
F Lars Olof Fredriksson.
Född 1944-04-18 i Karlberg, Högsjö (Y). Död 1987-02-08 i Västby, Högsjö (Y).
FF Sven Folke Fredriksson.
Född 1916-12-26 i Holmträsk, Nederkalix (BD) 1 . Död 1981-07-03 i Västby, Högsjö (Y). Butiksföreståndare i Högberg, Högsjö (Y) 2 .
FFF Karl August Ivan Fredriksson.
Född 1890-11-27 i Holmträsk 2, Nederkalix (BD) 3 . Död 1955-06-02 i Lästa 3:111, Ytterlännäs (Y) 4 . Fabriksarbetare från 1922 i Lästa 4:8, Ytterlännäs (Y) 5 .
FFFF August Fredriksson.
Född 1863-11-28 i Holmträsk 2, Nederkalix (BD) 6 . Död 1939-11-13 i Bredviken, Nederkalix (BD) 4 . Bonde och sågverksarbetare i Holmträsk 2, Nederkalix (BD) 7 .
FFFM Maria Johanna Sundqvist.
Född 1871-11-27 i Mörtträsk, Nederkalix (BD) 8 . Död 1929-08-18 i Holmträsk 2, Nederkalix (BD) 9 .
FFM Vilhelmina Mina Johansson.
Född 1890-10-15 i Västanäs, Nederkalix (BD) 10 . Död 1973-07-06 i Ålderdomshemmet, Bollstabruk, Ytterlännäs (Y) 4 . Husmor i Väja, Ytterlännäs (Y) 11 .
FFMF Johan August Johansson.
Född 1859-06-17 i Övermorjärv 2, Nederkalix (BD) 12 . Död 1948-09-24 i Näsbyn 4:16, Holmträsk, Nederkalix (BD) 13 . Arbetare 1882-1894 i Västanäs, Nederkalix (BD) 14 .
Arbetare 1894-1910 i Näsbyn, Nederkalix (BD) 14 .
Sågverksarbetare 1911-1935 i Näsbyn 4:16, Holmträsk, Nederkalix (BD) 15 .
FFMM Maria Larsdotter.
Född 1858-06-02 i Västanäs, Övermorjärv 9, Nederkalix (BD) 16 . Död 1926-07-05 i Näsbyn 4:16, Holmträsk, Nederkalix (BD) 17 .
FM Sigrid Ingeborg Eriksson.
Född 1920-09-29 i Para, Sånga (Y) 18 . Död 1984-06-12 i Västby, Högsjö (Y).
FMF Nils Eriksson.
Född utom äktenskapet 1887-09-28 i Vallån, Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 19 . Död 1956-11-24 i Para 6:5, Sånga (Y) 4 . Torpare och tummare i Para 6:5, Sånga (Y) 20 .
 
FMFM Olivia Kristina Andersdotter.
Född 1855-02-10 i Vallån, Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 21 . Död 1953-07-24 i Stadsäga 450, Sollefteå (Y) 4 . Sömmerska från 1911 i Vallån, Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 22 .
FMM Elin Charlotta Karlsson.
Född utom äktenskapet 1885-06-21 i Österstrinne, Multrå (Y) 23 . Död 1934-07-06 i Para 6:5, Sånga (Y) 24 .
FMMF Karl Johan Emanuel Karlsson.
Född 1861-04-14 i Västra Stömne, Stavnäs (S) 25 . Död 1918-05-16 i Österstrinne 1, Multrå (Y) 26 . Faktor 1891-1904 i Österstrinne, Multrå (Y) 27 .
FMMM Lisa Erika Bodén.
Född 1860-10-26 i Mångrav, Multrå (Y) 28 . Död 1954-04-06 i Österstrinne 1, Multrå (Y) 4 .
M Ingrid Birgitta Eliasson.
Född 1945-08-30 i Sundsvalls lasarett (Y) 29 . Sjukvårdsbiträde i Ramvik, Högsjö (Y).
MF Georg Vilhelm Eliasson.
Född 1900-08-25 i Möre, Naverstad (O) 30 . Död 1972-12-28 i Stockvik, Njurunda (Y). Inspektör i Stockvik, Njurunda (Y).
MFF Adolf Vilhelm Eliasson.
Född 1866-09-30 i Fossane, Naverstad (O) 31 . Död 1965-02-13 i Fagerhult 1:17, Naverstad (O) 4 . Jordägare i Ängsfjället, Möre, Naverstad (O) 32 .
Skomakare från 1919 i Sandbacken, Fagerhult, Naverstad (O) 33 .
MFFF Elias Andreasson.
Född 1833-05-09 i Fossane, Naverstad (O) 34 . Död 1919-01-24 i Töftedal (P) 35 . Bonde i Fossane, Naverstad (O) 36 .
MFFM Anna Lisa Petersdotter.
Född 1835-09-27 i Grubberödsskog, Naverstad (O) 37 . Död 1923-04-09 i Töftedal (P) 38 .
MFM Charlotta Kristiansdotter.
Född 1866-11-23 i Hökelund, Naverstad (O) 39 . Död 1918-02-15 i Töftedal (P) 40 .
MFMF Kristian August Olsson.
Född 1828 i Id (Norge) 41 . Död 1908-11-02 i Sandbacken, Fagerhult, Naverstad (O) 42 . Backstugusittare i Sjökasen, Hökalund, Naverstad (O) 43 .
Husägare från 1889 i Sandbacken, Fagerhult, Naverstad (O) 44 .
MFMM Ulrika Maria Udd.
Född 1829-06-15 i Södra Tyft, Naverstad (O) 45 . Död 1914-08-13 i Sandbacken, Fagerhult, Naverstad (O) 46 .
MM Anna Lovisa Karlsson.
Född 1922-06-01 i Kallsta, Lit (Z) 47 . Död 1971-10-29 i Stockvik, Njurunda (Y). Sjukvårdsbiträde i Stockvik, Njurunda (Y).
MMF Per Oskar Karlsson.
Född 1860-12-01 i Långmåsen, Alsnäs ägor, Hammar (T) 48 . Död 1936-12-24 i Ålderdomshemmet, Söre 3:2, Lit (Z) 49 . Arbetare i Lit (Z) 50 .
MMFF Anders Karlsson.
Född 1833-07-08 i Skomakaretorp, Undenäs (R) 51 . Död 1915-06-11 i Långkärret, Alsnäs ägor, Hammar (T) 52 . Arbetare och rosthyttsförman i Långkärret, Alsnäs ägor, Hammar (T) 53 .
MMFM Josefina Albertina Andersdotter.
Född 1830-05-29 i Håkängen soldattorp No 73, Snavlunda (T) 54 . Död 1906-07-19 i Långkärret, Alsnäs ägor, Hammar (T) 55 .
MMM Lisa Kristina Alin.
Född 1882-03-21 i Görvik, Hammerdal (Z) 56 . Död 1960-02-13 i Sikås 6:17, Hammerdal (Z) 4 . Sömmerska och arbeterska från 1919 i Kallsta, Lit (Z) 57 .
MMMF Jon Jonsson Alin.
Född 1846-01-06 i Nyliden, Björna (Y) 58 . Död 1900-07-09 i Storbränna, Häggenås (Z) 59 . Torpare i Storbränna, Häggenås (Z) 60 .
MMMM Ingeborg Andersdotter.
Född 1858-12-16 i Fyrås, Hammerdal (Z) 61 . Död 1933-02-18 i Storbränna, Häggenås (Z) 62 . Hushållerska i Storbränna, Häggenås (Z) 63 .

Relationer och barn

Relation med

Anna Liselott Berglund. uparrow.png
Född 1967-07-29 i Väja, Ytterlännäs (Y).
Stödassistent i Kramfors, Gudmundrå (Y).

Lina Margareta Fredriksson. rightarrow.png
Född 1995-01-26 i Sollefteå (Y) 64 .
Källor
  1. Nederkalix CI:14 (1914-1920) sid 133
  2. Sånga SCB vigda 1940 sid 210
  3. Nederkalix CI:8 1877-1894) sid 295
  4. SD7
  5. Ytterlännäs AIIa:18 (1924-1935) sid 1681
  6. Nederkalix CI:7 (1861-1877) sid 67
  7. Nederkalix AI:11c (1891-1899) sid 138
  8. Nederkalix CI:7 (1861-1877) sid 195
  9. Nederkalix F:6 (1916-1931) sid 258
  10. Nederkalix CI:8 (1877-1894) sid 294
  11. SCB 1940 H1AA:504 sid 186
  12. Nederkalix CI:6 (1841-1860) sid 303
  13. SCB döda 1948 Nederkalix (BD)
  14. Nederkalix (BD) AI:10a (1879-1890) sid 45
  15. Nederkalix (BD) AIIa:17 (1911-1921) sid 26
  16. Nederkalix CI:6 (1841-1860) sid 286
  17. Nederkalix F:6 (1916-1931) sid 193
  18. Sånga C:4 (1895-1923) sid 90
  19. Sollefteå C:6 (1886-1899) Bild 19
  20. Sånga AII:3 (1935-1948) sid 133
  21. Sollefteå C:4 (1841-1870) sid 72
  22. Sollefteå (Y) AIIa:8 (1911-1924) sid 604
  23. Multrå C:4 (1871-1894) Bild 76
  24. Sånga F:2 (1895-1949) sid 69
  25. Stavnäs CI:10 (1861-1894) Bild 8
  26. Multrå F:1 (1895-1960) bild 63
  27. Multrå AI:11 (1884-1893) sid 315
  28. Multrå C:3 (1831-1870) sid 121
  29. SCB födda Sundsvalls lasarett 1945 sid 324
  30. Naverstad C:11 (1895-1920) sid 56
  31. Naverstad C:8 (1853-1870) sid 507
  32. Naverstad AIIa:2 (1900-1921) sid 383
  33. Naverstad (O) AIIa:1 (1900-1921) sid 163
  34. Naverstad C:5 (1826-1852) sid 61
  35. Töftedal F:3 (1894-1939) sid 58
  36. Naverstad AI:17 (1892-1899) sid 113
  37. Naverstad AI:9 (1849-1856) sid 80
  38. Töftedal F:3 (1894-1939) sid 67
  39. Naverstad C:8 (1853-1870) sid 511
  40. Töftedal (P) F:3 (1895-1939) sid 54
  41. Naverstad AI:11 (1862-1870) sid 91
  42. Naverstad E:3 (1895-1935) sid 88
  43. Naverstad (O) AI:11 (1862-1870) sid 91
  44. Naverstad AI:15 (1881-1891) sid 93
  45. Naverstad C:5 (1826-1852) sid 29
  46. Naverstad E:3 1895-1935 sid 117
  47. Lit C:9 (1920-1939) sid 26
  48. Hammar C:7 (1820-1860) Bild 190
  49. SCB Lit döda 1936 bild 530
  50. Lit AIIa:3c (1926-1948) sid 879
  51. Undenäs C:6 (1826-1845) sid 67
  52. Hammar F:6 (1911-1929) sid 41
  53. Hammar AI:18b (1891-1895) sid 607
  54. Snavlunda C:4 (1824-1861) Bild 32
  55. Hammar F:5 (1895-1910) sid 101
  56. Hammerdal C:4 (1871-1890) sid 84
  57. Lit AIIa:2a (1911-1925) sid 147
  58. Björna C:1 (1801-1850) sid 265
  59. Häggenås F:3 (1895-1916) sid 23
  60. Häggenås AI:9 (1882-1891) sid 72
  61. Hammerdal C:3 (1835-1870) sid 142
  62. Häggenås AIIa:4c (1922-1935) sid 524
  63. Häggenås AIIa:2 (1899-1909) sid 287
  64. Lina Korpenklo