Lina Margareta Fredriksson.
Född 1995-01-26 i Sollefteå (Y) 1 .
F Sven Olof Fredriksson.
Född 1962-11-19 i Västby, Högsjö (Y).
FF Lars Olof Fredriksson.
Född 1944-04-18 i Karlberg, Högsjö (Y). Död 1987-02-08 i Västby, Högsjö (Y).
FFF Sven Folke Fredriksson.
Född 1916-12-26 i Holmträsk, Nederkalix (BD) 2 . Död 1981-07-03 i Västby, Högsjö (Y). Butiksföreståndare i Högberg, Högsjö (Y) 3 .
FFFF Karl August Ivan Fredriksson.
Född 1890-11-27 i Holmträsk 2, Nederkalix (BD) 4 . Död 1955-06-02 i Lästa 3:111, Ytterlännäs (Y) 5 . Fabriksarbetare från 1922 i Lästa 4:8, Ytterlännäs (Y) 6 .
FFFM Vilhelmina Mina Johansson.
Född 1890-10-15 i Västanäs, Nederkalix (BD) 7 . Död 1973-07-06 i Ålderdomshemmet, Bollstabruk, Ytterlännäs (Y) 5 . Husmor i Väja, Ytterlännäs (Y) 8 .
FFM Sigrid Ingeborg Eriksson.
Född 1920-09-29 i Para, Sånga (Y) 9 . Död 1984-06-12 i Västby, Högsjö (Y).
FFMF Nils Eriksson.
Född utom äktenskapet 1887-09-28 i Vallån, Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 10 . Död 1956-11-24 i Para 6:5, Sånga (Y) 5 . Torpare och tummare i Para 6:5, Sånga (Y) 11 .
FFMM Elin Charlotta Karlsson.
Född utom äktenskapet 1885-06-21 i Österstrinne, Multrå (Y) 12 . Död 1934-07-06 i Para 6:5, Sånga (Y) 13 .
FM Ingrid Birgitta Eliasson.
Född 1945-08-30 i Sundsvalls lasarett (Y) 14 . Sjukvårdsbiträde i Ramvik, Högsjö (Y).
FMF Georg Vilhelm Eliasson.
Född 1900-08-25 i Möre, Naverstad (O) 15 . Död 1972-12-28 i Stockvik, Njurunda (Y). Inspektör i Stockvik, Njurunda (Y).
FMFF Adolf Vilhelm Eliasson.
Född 1866-09-30 i Fossane, Naverstad (O) 16 . Död 1965-02-13 i Fagerhult 1:17, Naverstad (O) 5 . Jordägare i Ängsfjället, Möre, Naverstad (O) 17 .
Skomakare från 1919 i Sandbacken, Fagerhult, Naverstad (O) 18 .
FMFM Charlotta Kristiansdotter.
Född 1866-11-23 i Hökelund, Naverstad (O) 19 . Död 1918-02-15 i Töftedal (P) 20 .
FMM Anna Lovisa Karlsson.
Född 1922-06-01 i Kallsta, Lit (Z) 21 . Död 1971-10-29 i Stockvik, Njurunda (Y). Sjukvårdsbiträde i Stockvik, Njurunda (Y).
FMMF Per Oskar Karlsson.
Född 1860-12-01 i Långmåsen, Alsnäs ägor, Hammar (T) 22 . Död 1936-12-24 i Ålderdomshemmet, Söre 3:2, Lit (Z) 23 . Arbetare i Lit (Z) 24 .
FMMM Lisa Kristina Alin.
Född 1882-03-21 i Görvik, Hammerdal (Z) 25 . Död 1960-02-13 i Sikås 6:17, Hammerdal (Z) 5 . Sömmerska och arbeterska från 1919 i Kallsta, Lit (Z) 26 .
M Anna Liselott Berglund.
Född 1967-07-29 i Väja, Ytterlännäs (Y). Stödassistent i Kramfors, Gudmundrå (Y).
MF Nils Börje Söderberg.
Född 1946-06-18 i Rimbertsv. 6, Brännkyrka (AB) 27 . Svetsare i Väja, Ytterlännäs (Y).
MFF Nils Helge Söderberg.
Född 1922-06-05 i Brunne, Gudmundrå (Y) 28 . Död 2005-07-25 i Bollstabruk, Ytterlännäs (Y). Chaufför i Bollstabruk, Ytterlännäs (Y).
MFFF Anders Jakob Söderberg.
Född 1877-09-22 i Övra, Junsele (Y) 29 . Död 1939-07-05 i Lästa, Ytterlännäs (Y) 30 . Dräng och skogsarbetare 1908-1915 i Hällan, Åsele (AC) 31 .
Fabriksarbetare 1918-1926 i Nya samhället 18, Brunne, Gudmundrå (Y) 32 .
MFFM Hilda Teresia Eriksson.
Född 1891-04-27 i Näs, Ytterlännäs (Y) 33 . Död 1949-06-28 i Vängel 2:23, Fjällsjö (Z) 34 . Arbeterska 1913-1915 i Åsele (AC) 35 .
MFM Mary Sofia Östlund.
Född 1924-03-15 i Fiskja 5:9, Gudmundrå (Y) 36 . Död 2004-02-04 i Bollstabruk, Ytterlännäs (Y).
MFMF Jonas Edvin Östlund.
Född 1893-09-22 i Frånö, Gudmundrå (Y) 37 . Död 1967-12-27 i Fiskja 5:9, Gudmundrå (Y) 5 . Sågverksarbetare i Fiskja 5:9, Gudmundrå (Y).
MFMM Anna Sofia Johansson.
Född 1894-08-12 i Nora (Y) 38 . Död 1967-08-03 i Fiskja 5:9, Gudmundrå (Y) 39 .
MM Lajla Margareta Berglund.
Född 1947-10-10 i Bölen, Nätra (Y) 40 .
MMF Erik Holger Berglund.
Född utom äktenskapet 1924-02-25 i Ramvik, Högsjö (Y) 41 . Död 1979-04-16 i Kramfors, Gudmundrå (Y). Sulfitarbetare i Väja, Ytterlännäs (Y).
MMFF Per Viktor Berglund.
Född 1900-03-05 i Björsta, Gudmundrå (Y) 42 . Död 1979-07-09 i Skomakarvägen 9, Kramfors, Gudmundrå (Y) 5 . Sågverksarbetare
MMFM Göta Elsa Vilhelmina Nordin.
Född 1904-02-09 i Västansjö, Högsjö (Y) 43 . Död 1974-07-11 i Box 842B, Kramfors, Gudmundrå (Y) 5 .
MMM Lily Alice Gerdin.
Född 1926-11-02 i Skulnäs 2, Nätra (Y) 44 . Död 2013-08-31 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 5 .
MMMF Tycko Eugén Gerdin.
Född av okänd mor och far 1897-06-08 i Nätra (Y) 45 . Död 1950-09-02 i Erik Larstorpet 1:1, Grundsunda (Y) 5 . Hemmansägare i Skulnäs 2, Nätra (Y) 46 .
MMMM Sylvia Margareta Kristoffersson.
Född 1902-08-09 i Björsby, Nätra (Y) 47 . Död 1991-11-16 i Bölen 4331, Nätra (Y) 5 .

Relationer och barn

Gift 2020-08-15 i Gudmundrå (Y) 48 .

Magnus Tony Viking Korpenklo. uparrow.png
Född 1996-01-09 i Härnösands dkfs (Y) 48 .
Bosatt i Härnösands dkfs (Y).

Elin Mila Magnusdotter Korpenklo.
Född 2021-08-02 i Härnösands dkfs (Y) 48 . 1
Källor
  1. Lina Korpenklo
  2. Nederkalix CI:14 (1914-1920) sid 133
  3. Sånga SCB vigda 1940 sid 210
  4. Nederkalix CI:8 1877-1894) sid 295
  5. SD7
  6. Ytterlännäs AIIa:18 (1924-1935) sid 1681
  7. Nederkalix CI:8 (1877-1894) sid 294
  8. SCB 1940 H1AA:504 sid 186
  9. Sånga C:4 (1895-1923) sid 90
  10. Sollefteå C:6 (1886-1899) Bild 19
  11. Sånga AII:3 (1935-1948) sid 133
  12. Multrå C:4 (1871-1894) Bild 76
  13. Sånga F:2 (1895-1949) sid 69
  14. SCB födda Sundsvalls lasarett 1945 sid 324
  15. Naverstad C:11 (1895-1920) sid 56
  16. Naverstad C:8 (1853-1870) sid 507
  17. Naverstad AIIa:2 (1900-1921) sid 383
  18. Naverstad (O) AIIa:1 (1900-1921) sid 163
  19. Naverstad C:8 (1853-1870) sid 511
  20. Töftedal (P) F:3 (1895-1939) sid 54
  21. Lit C:9 (1920-1939) sid 26
  22. Hammar C:7 (1820-1860) Bild 190
  23. SCB Lit döda 1936 bild 530
  24. Lit AIIa:3c (1926-1948) sid 879
  25. Hammerdal C:4 (1871-1890) sid 84
  26. Lit AIIa:2a (1911-1925) sid 147
  27. SCB Brännkyrka födda 1946 uppsl 527
  28. Gudmundrå C:9 (1913-1923) sid 408
  29. Junsele C:4 (1863-1885) sid 65
  30. SCB Ytterlännäs döda 1939 uppsl 213
  31. Åsele AIIa:2a (1911-1920) sid 38
  32. Gudmundrå AIIa:12 (1917-1931) sid 1197
  33. Ytterlännäs C:7 (1890-1894) Bild 45
  34. Fjällsjö SCB döda 1949 sid 203
  35. Åsele AIIa:2a (1911-1920) sid 56
  36. SCB Gudmundrå födda 1924 sid 275
  37. Gudmundrå C:6 (1889-1894) sid 54
  38. Nora C:3 (1861-1894) sid 258
  39. SD 7
  40. SCB Nätra födda 1947 uppsl 13
  41. Högsjö C:8 (1909-1927) sid 245
  42. Gudmundrå C:7 (1895-1904) sid 219
  43. Högsjö (Y) C:7 (1902-1909) sid 33
  44. Nätra C:10 (1923-1934) sid 60
  45. Nätra C:6 (1895-1903) sid 56
  46. Nätra AII:4a (1925-1934) sid 259
  47. Nätra (Y) C:6 1895-1903 sid 173
  48. Tony Korpenklo
Fotnot
  1. Nedkomst Sundsvalls lasarett.